KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Bruksel, raundi i ri i bisedimeve Prishtinë-Beograd
BE: Negociatat hapen në Qershor 2019, Rama e Basha vlerësime kontradiktore

Bruksel, raundi i ri i bisedimeve Prishtinë-Beograd

Në Bruksel pritet të zhvillohet sot raundi ri i bisedimeve për çështje teknike mes Prishtinës dhe Beogradit, me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian. Avni Arifi, kryesues i delegacionit të Kosovës, ka paralajmëruar ditë më parë se në takim do të bisedohet për zbatimin e marrëveshjeve që janë arritur deri tani. Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriç, ka thënë se Beogradi do të këmbëngulë në çështjen e Asociacionit të komunave me shumicë serbe. Ky raund bisedimesh ishte paraparë për datën 16 janar, por u shty pasi në po atë ditë u ekzekutua politikani serb në Mitrovicën Veriore, Oliver Ivanoviç.

Sicred