KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Bolton: SHBA do të reagojnë fuqishëm nëse regjimi i Assadit përdor armë kimike

Bolton: SHBA do të reagojnë fuqishëm nëse regjimi i Assadit përdor armë kimike

Këshilltari i ppresidentit amerikan Donald Trump paralajmëroi të mërkurën se Shtetet e Bashkuara do të reagonin “shumë fuqishëm” nëse presidenti sirian Bashar al-Assad përdor armë kimike në ofensivë për të rimarrë provincën Idlib. “Ne tani shohim planet e regjimit sirian për të rifilluar aktivitetet ushtarake sulmuese në provincën Idlib”, tha John Bolton në një konferencë shtypi gjatë një vizite në Jeruzalem.
“Ne jemi të shqetësuar qartë për mundësinë që Asadi mund të përdorë armët kimike përsëri,” tha ai.”Nëse regjimi sirian përdor armë kimike, ne do të reagojmë shumë fuqishëm dhe ata me të vërtetë duhet të mendojnë për një kohë të gjatë”, tha Bolton.
Provinca veriore e Idlibit është shtëpia e bastionit të fundit të madh rebel në Siri. Në prill Shtetet e Bashkuara, Franca dhe Britania nisën sulme të përbashkëta me raketa ndaj synimeve siriane në përgjigje të një sulmi të dyshuar të armëve kimike në qytetin e Doumës.

Sicred