KRYEFAQJA » LAJME » “BIEN” EKSPORTET NGA LUSHNJA E FIERI

“BIEN” EKSPORTET NGA LUSHNJA E FIERI

Pasojat e motit të keq dhe përmbytjeve të dimrit, në zonat e Fierit e Lushnjes po ndihen edhe sot. Prodhimi i perimeve është me disa javë vonesë, duke ndikuar kështu edhe në kurbën e eksporteve, e cila prej shumë vitesh, pësoi rënie në 3 mujorin e parë të këtij viti. Dhe jo pak, por rreth 2 mijë ton. Nga 11 mijë ton të eksportuara në të njëjtën periudhe të vitit të shkuar, këtë vit janë eksportuar 9 mijë ton perime, kryesisht kultura të dyta: lakra, lulelakra, presh, qepë, sallatë etj.

Rreth 5000 ha tokë bujqësore dhe qindra hektarë sera u dëmtuan gjatë periudhës së përbytjeve në qarkun Fier ku zonat më të prekura kanë qënë Frakulla, Kafarajt, Bishani, Qarri, Ferrasi etj.

Sicred