KRYEFAQJA » LAJME » Bërnabiç: Krijimi i një ushtrie në Kosovë mund të provokojë një ndërhyrje ushtarake nga Beogradi
Bërnabiç: Krijim i një ushtrie në Kosovë mund të provokojë një ndërhyrje ushtarake nga Beogradi

Bërnabiç: Krijimi i një ushtrie në Kosovë mund të provokojë një ndërhyrje ushtarake nga Beogradi

Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiç paralajmëroi të mërkurën se çdo krijim i një ushtrie në Kosovë mund të provokojë një ndërhyrje ushtarake nga Beogradi. Kyvendi i Kosovës pritet të votojë më 14 dhjetor nëse do të transformojë forcën e saj të mbrojtjes prej 4,000 trupash, por armatosur lehtë në një ushtri të rregullt. “Unë shpresoj se kurrë nuk do të duhet ta përdorim atë (ushtrinë), por kjo është aktualisht një nga opsionet në tryezë pasi nuk duam ta shikojmë spastrim etnik” tha kryeministrja Ana Brnabiç .
Marrëdhëniet e tensionuara midis Serbisë dhe Kosovës, u përkeqësuan kur Prishtina vendosi 100 përqind tarifat mbi importet nga Serbia dhe Bosnja më 21 nëntor si hakmarrje për lobimin e Beogradit kundër pranimit të Kosovës në Interpol.

Sicred