KRYEFAQJA » LAJME » Basha: Zgjedhjet e 7-majit në Kavajë do të pamundësohen në mënyrë paqësore

Basha: Zgjedhjet e 7-majit në Kavajë do të pamundësohen në mënyrë paqësore

Lulzim Basha befasoi mbështetësit, me akuzën se shumica përmes parave të korrupsionit ka tentuar të bleje edhe në radhët e së djathtes, në përpjekje sipas Kryedemokratit për ti dhënë vendit zgjedhje fasadë me opozitë të emëruar. “ 500 mijë euro iu afruan vetëm një kryetari partie”tha Basha. Edhe pse nuk pati asnjë tundim nga radhët e së djathtës, e kundërta ka ndodhur sipas Bashës me Blushin dhe Topin. Basha tha se “Fryma e Re Demokratike në fakt është OSHEE-ja e cila ka dhënë firmat për regjistrimin e një partie që nuk ka asnjë anëtar dhe kryetar me kohë të pjesshme. Ben Blushi apo siç do njihet që ktej e tutje “Sali Rexhepi” është alibia, fasada e një pseodo-opozite”. Para zgjedhjeve të 18 qershorit, do të mbahen në 7 maj zgjedhjet e pjeshme vendore në Kavajë. Lulzim Basha paralajmëron se opozita do të pamundësoje zgjedhjet në këtë qytet,ndërsa fton të gjithë shqiptarët që shpresojnë tek republika e re, për të mos lejuar mbajtjen e këtyre zgjedhjeve. “Do të pamundësojmë rikthimin në duart e Elvis Rroshit, do ti japim republikës së vjetër goditjen finale, të vendosur në paqe totale” theksoi Basha. Në rast se mazhoranca do ti zhvilloje zgjedhjet e 18 qershorit dhe nuk do të ketë asnjë reflektim, Basha lançoi projektin pasues të opozites. “Kushtetuta dhe ligjet e republikës vjetër për republikën e re do të jenë të pavlefshme “nul”. Në 19 qershor asnjë qytetar i lirë shqiptar që e ndjen vetën pjesë të republikës së re nuk do paguaje asnjë taksë të republikës vjetër dhe nuk do ti bindet asnji ligji të republikës së vjetër” tha në fund Basha.

Sicred