KRYEFAQJA » LAJME » Basha takohet me Arvizun dhe Lu
Basha takohet me Arvizun dhe Lu

Basha takohet me Arvizun dhe Lu

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha priti në një takim Zv.Ndihmës Sekretarin Amerikan të Shtetit për Çështjet e Sundimit të Ligjit dhe Trafikut Ndërkombëtar të Narkotikëve, Aleksander Arvizu, i cili shoqërohej nga Ambasadori Donald Lu. Droga, dekriminalizimi, korrupsioni dhe  zgjedhjet  ishin në qender të këtij takimi. Kryedemokrati  Basha ndau me bashkëbiseduesit shqetësimin për rritjen e kultivimit dhe trafikimit të drogës me shtrirje në të gjithë territorin e vendit. Partnerët kanë bllokuar deri tani në kufijtë e tyre sasi rekord droge të ardhura nga Shqipëria.Transporti i drogës po kryehet nga toka, ajri dhe detit, tha zoti Basha, duke sjellë në vëmendje trafikun me skafe dhe me avion.  Zgjedhjet në Dibër, theksoi kryetari i Partisë Demokratike, janë shembull i impaktit të drogës në zgjedhje. Shqipëria ndodhet në një udhëkryq të rrezikshëm për demokracinë dhe shtetin ligjor theksoi  Basha, ndaj është koha për një reagim të fuqishëm publik dhe politik.

Sicred