KRYEFAQJA » LAJME » Basha: Rama dhe disa ndërkombëtarë, projekt mafioz në emër të vettingut në Shqipëri

Basha: Rama dhe disa ndërkombëtarë, projekt mafioz në emër të vettingut në Shqipëri

Kreu i PD të opozitës Lulzim Basha ka ashpërsuar të mërkurën akuzat ndaj kryeministrit Edi Rama dhe përfaqësuesve të caktuar të komunitetit ndërkombetare, për sipas tij bashkëpunim në një projekt mafioz, në emër të vettingut në Shqipëri. Sipas zotit Basha mbështetja i është dhënë kryeministrit për qëllime strikt të kapjes se drejtësisë nga ana e tij, por ai tha se bashkëpunëtorët e tij ndërkombëtarë do të përgjigjen para Bashkimit Europian. “Projekti i vettingut është një projekt mafioz kujanë përfshirë diplomatë të lartë në Tiranë për llogari të Edi Ramës, kanë marrë peng ekspertët e BE dhe së shpejti ora do të vijë kur të japin përgjegjësi demokratike në një institucion demokratik siç është BE” tha zoti Basha.
Kreu i PD Lulzim Basha përsëriti në ditën e 53-të të protestës se opozita nuk hyn në zgjedhje me Ramën Kryeministër, dhe se do të vazhdojë qëndresa deri në krijimin e qeverisë teknike. “Të pranojmë ne të shkojmë në zgjedhje me kryeministrin i cili është kreu, komandanti i ushtrisë së drogës dhe i hambarëve të drogës? Të pranojmë të shkojmë në zgjedhje me njeriun që i futi kriminelët në institucione? Kurrë nuk do ta pranojmë!” tha zoti Basha.
Një ditë më parë eurokomisioneri Knut Flackenstein u shpreh se situata parazgjedhore e Shqipërisë dhe Maqedonisë nuk ka ngjashmëri. Zoti Basha tha se është absolutisht dakort me këtë konstatim, mjafton të rendisë shifrat e kanabisit. “Këtu është disa herë më keq” tha kreu i PD.
Edhe më tej zoti Basha u shpreh sërish i hapur për t’u ulur në bisedime me shefin e qeverisë, qoftë edhe në një tryezë që mund të thirret nga Presidenti. “Kemi diskutuar për këtë dhe unë dhe opozita jemi të hapur” tha ai.

Sicred