KRYEFAQJA » LAJME » Basha: Në Kavajë Republika e Re shënoi fitoren e saj të parë!
Basha: Në Kavajë Republika e Re shënoi fitoren e saj të parë!

Basha: Në Kavajë Republika e Re shënoi fitoren e saj të parë!

“Fitore të Republikës së Re” e ka cilësuar kreu i PD Lulzim Basha tërheqjen e kandidatit të PS në Kavajë. “Republika e re sapo shënoi fitoren e saj të parë. Falenderimi im i parë është për qytetarët fisnikë të Kavajës, për të rinjtë dhe të rejat e Kavajës” tha zoti Basha i cili u shfaq në çadrën e protestës para selisë së qeverisë i buzëqeshur dy orë pasi kryeministri Rama deklaroi tërheqjen nga zgjedhjet në Kavajë. Sipas tij ata “vendosën tërheqjen e Edi Ramës nga plani ogurzi për të kthyer monizmin në qytetin që përmbysi diktaturën komuniste”. “Ky është paralajmërimi më i madh dhe kontributi i dytë historik që Kavaja jep për demokracinë e shqiptarëve” tha zoti Basha.
Ai shprehu bindjen se “Përfundimi i vetëm i kësaj beteje do të jenë zgjedhjet e lira dhe të ndershme” duke këmbëngulur sërish në krijimin e një qeverie teknike.
“Ultimatumet i refuzojmë, bëhuni pjesë e zgjidhjes për republikën e re, zgjedhjeve të lira ose përballuni me bashkimin dhe marshimin më të madh kombëtar javën e ardhshme në Bulevardin Dëshmorët e Kombit dhe pas kësaj në çdo shesh e në cdo rrugë të çdo qyteti dhe fshati ku vullneti për demokraci nuk zbrapset më” paralajmëroi zoti Basha. “Zgjedhje të lira dhe të ndershme, luftë dy faktorëve të destabilizimit krimit dhe drogës, preferojmë me dialog, por të vendosur të protestojmë paqësisht drejt zgjidhjes. Këto janë rrugët nga e cila kalon e ardhmja europiane e Shqipërisë” tha kreu demokrat i cili brohoritej vazhdimisht nga përkrahësit e tij.

Sicred