KRYEFAQJA » LAJME » Basha: Jo investimeve fasadë! Premtojmë ulje taksash!

Basha: Jo investimeve fasadë! Premtojmë ulje taksash!

Kur e konsideron qeverinë Rama si një qeveria fasade dhe palmash, kreu i opozitës së djathtë Lulzim Basha nënkupton edhe investimin e bërë së fundmi në “Sheshin Skënderbej” të Tiranës. Në takimin me banore të Libofshës, zoti Basha tha se në katër vite kjo qeveria ka shpenzuar 16 miliardë euro buxhet, një pjesë e mirë për “Rilindjen urbane”. Zoti Basha e konsideroi të ekzagjiruar vlerën e investimit për sheshin kryesor të kryeqytetit, shoqëruar edhe me spektaklin e fishekzjarreve. Sipas tij kjo shfaqje ka kushtuar midis 200 dhe 400 mijë euro. “Sa veta do të kishin marrë subvencione nga këto para po të kishin shkuar për fermerët? Sa familje do kishin marrë ndihmë ekonomike? Sa pensione do ishin rritur?” pyeti kreu i PD.
Përkundrejt kësaj mënyre qeverisjeje, ku vetëm interesat qytetarëve nuk merren në konsideratë, vlerëson zoti Basha, ai garanton një tjetër model qeverisje që synon për se pari forcimin ekonomik të vendit përmes filozofisë së uljes së taksave. “Plani ekonomik përbëhet nga shtylla të veçanta, por të lidhura me njëra tjetrën. Ato janë ulja e taksave dhe TVSH” tha ai. Sipas zoti Basha vetëm nga ulja e TVSH konsumatorit i mbeten 400 milionë euro. Ai premtoi rivendosjen e taksës së sheshtë në masën 9 përqind, uljen e “taksës Rama” tek nafta me 240 lekë për litër, uljen e çmimit të energjisë. “Ne do të krijojmë një ambient të favorshëm për biznesin” premtoi lideri i opozitës i cili synon që pas 25 qershorit të jetë kryeministri i ri i Shqipërisë.

Sicred