KRYEFAQJA » LAJME » Arsimi i Lartë, thellohet debati Mehmetaj – Nikolla
Arsimi i Lartë, thellohet debati Mehmetaj - Nikolla

Arsimi i Lartë, thellohet debati Mehmetaj – Nikolla

Deklarata e deputetes së LSI Kejdi Mehmetaj nëpërmjet një statusi në Fejsbuk se skema e pranimeve në universitete është klienteliste, ka sjellë përplasjen e rradhës mes saj dhe ish ministres së arsimit dhe sporteve Lindita Nikolla.
Po nëpërmjet Fejsbukut zonja Nikolla i është drejtuar me disa pyetje deputetes së LSI. “-Ku ishe ti moj vajzë, kur u mbyllën 22 universitet private, piramida të ngritura edhe kur forca jote politike bashkëdrejtonte Ministrinë e Arsimit?
– A ke diçka për të thënë për bashkëpërgjegjësinë tuaj në hapjen e universiteteve private piramidale si kërpudha deri në 2013-ën?
Kejdi je një vajzë e re, dhe nuk ka dëm më të madh që i bëhet kauzës së të rinjve në politikë, sesa kur dikush, që i janë dhënë të gjitha mundësitë për të kontribuar, zgjedh politikën e baltës” shkruan ish ministrja Nikolla.
Pas reagimit të zonjës Nikolla ka ardhur edhe përgjigjia e deputetes Mehmetaj. Sipas saj ish ministrja e Arsimit nuk e ka kuptuar Ligjin e Arsimit të Lartë dhe pasojat që ai sjell. “Unë kam qenë disa herë në zyrën tuaj për të diskutuar për ligjin dhe me keqardhje po konstatoj sërish, se ju si ish ministre ende nuk e kuptoni ligjin dhe pasojat e tij. Ju nuk keni si ta dini çfarë kam thënë në komision apo parlament, sepse ju vetë as nuk keni qenë në komision dhe as keni marrë pjesë në hartimin e ligjit të arsimit të lartë, për të janë kujdesur oligarkët e arsimit privat me të cilët ju dhe të tjerë kanë lidhur interesat në kurriz të të rinjve shqiptarë” shprehet deputetja e LSI Kejdi Mehmetaj.
Debati aktual shihet jo vetëm si pjesë e fushatës zgjedhore, por edhe më tej. LSI dhe PD kanë premtuar se nëse vijnë në pushtet do ta ndryshojnë ligjin e arsimit të lartë, ndërsa PS deklaron se do ta përmirësojë akoma më tej.

Sicred