KRYEFAQJA » LAJME » Arrest me burg për ish deputetin socialist
Arrest me burg për ish deputetin socialist

Arrest me burg për ish deputetin socialist

Gjykata e Lartë e Shqipërisë ka vendosur të martën masën e arrestit me burg për ish deputetin socialist Armando Prenga. Trupi gjykues i kryesuar nga Dritan Broci e ka vlerësuar si të ligjshëm arrestin në flagrancë të Armando Prengës, ndaj të cilit rëndojnë veprat penale të kanosjes me armë, plagosje me dashje dhe armëmbajtje pa leje. Prenga dhe avokati i tij e kanë quajtur arrestimin të jashtëligjshëm. “Nuk ka asnjë provë nga dëshmitarët okulare dhe nga kamerat e sigurisë të policisë që deputeti të ketë qenë pjesë e kësaj ngjarje” tha avokati i ish deputetit Prenga. Gjykata ka dhënë masën e sigurisë “arrest me burg” edhe pë disa persona të tjerë të e përfshirë në ngjarjen e 5 shtatorit ne Komisariatin e Kurbinit, ku pati një përplasje të ashpër per cështje pronash mes familjeve rivale, gjatë të cilës 7prersona u plagosën dhe afro 40 të tjerë u arrestuan. Ngjarja bëri bujë pasi në u përfshi edhe ish deputeti socialist Armando Prenga.

Sicred