KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Ankara, Erdogan pret Tillerson

Ankara, Erdogan pret Tillerson

Presidenti i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan, priti sot ne Ankara Sekretarin amerikan te Shtetit, Reks Tillerson, i cili po kryen vizitën e tij të parë zyrtare në këtë vend. Takimi me dyer të mbyllura u zhvillua në pallatin presidencial kurse zoti Tillerson është përfaqësuesi më i lartë i adminitratës Tramp që viziton Turqinë.
Më herët, sekretari Tillerson u takua me kryeministrin e Turqisë, Binali Jellderem në selinë e qeverisë. Në takime dy palët biseduan për përpjekjet në operacionet spastruese kundër Shtetit Islamik në Irak dhe Siri, si dhe theksuan përforcimin e bashkëpunimit në çështje dypalëshe dhe rajonale. Tillerson ndodhet për vizitë në Ankara me ftesë të ministrit të Jashtëm të Turqisë, Çavushoglu. Gjatë qëndrimit në kreqyetitn turk, autoritetet vendase lajmeruan se temë bisede është edhe çështja e ekstradimit të udhëheqësit të organizatës FETO, Fetullah Gylen.

Sicred