KRYEFAQJA » LAJME » Al-Araibi lutet për mos ekstradimin në Bahrein

Al-Araibi lutet për mos ekstradimin në Bahrein

“Mos më dërgoni në Bahrein”. Kështu iu është lutur të gjithëve futbollisti refugjat, Hakeem al-Araibi, një futbollist refugjat nga Bahrein, rezident në Australi gjatë gjykimit të tij në Bangkok. Por gjykata vendosi ta zgjasë paraburgimin e tij edhe me dy muaj të tjerë. Al-Araibi, i frikësohet torturës, madje edhe vdekjes nëse ai kthehet në atdheun e tij. Araibi, i cili është mbajtur në paraburgimin tajlandez që nga nëntori pas kërkesës së Bahrejn për ekstradim, arriti në gjykatë në zinxhirë dhe iu lut gazetarëve dhe zyrtarëve të futbollit për të ndihmuar në sigurimin e lirisë së tij. “Ju lutem, mos më dërgoni në Bahrein,” tha ai, pasi ish kapiteni i futbollit australian Craig Foster dhe aktorë të tjerë u paraqitën për të ofruar mbështetje për lojtarin e ashpër. “Gruaja juaj ju dërgon gjithë dashurinë e saj, Hakim, e ju siguroj se Australia është me ju”, tha Foster. Arabia u ndalua në një aeroport në Bangkok në nëntor, kur mbërriti në Tajlandë për një pushim dhe është mbajtur në paraburgim derisa gjykata e Tailandës të vendosë nëse do ta dërgojë atë në Gjirin Persik. Gjykata tha se Araibit do t’i jepeshin 60 ditë për të kundërshtuar kërkesën për ekstradim, të cilën do ta paraqesë në prill kur edhe gjyqtarët do ta marrin në rishqyrtim.

Përveç Foster, i cili ka udhëhequr një protestë në komunitetin e futbollit për lirinë e Araibit, Kryeministri australian Scott Morrison ka bërë thirrje homologut të tij tajlandez për të liruar 25-vjeçarin, duke thënë se kthimi në Bahrein do të shkelte të drejtat e tij nën ligj ndërkombëtar për të drejtat e njeriut. Araibi kishte luajtur për ekipin kombëtar të të rinjve të Bahreinit para se ai të largohej nga atdheu dhe iu dha azil në Australi, ku luan për klubin gjysmë-profesional Pascoe Vale FC. Përfaqësues nga ambasada australiane, si dhe Federico Addiechi i FIFA-s, morën pjesë gjithashtu në seancë. Araibi u dënua në mungesë me akuzat për dhunim të një stacioni policor në Bahrein, ndërkohë që ai thotë se ishte jashtë vendit duke luajtur në një ndeshje në kohën e veprës së pretenduar.

Sicred