KRYEFAQJA » LAJME » Bota » 22 trupa migrantësh gjenden në Mesdhe
FILE - In this May 25, 2016 file photo made available by the Italian Navy, people try to jump in the water right before their boat overturns off the Libyan coast. Over 700 migrants are feared dead in three Mediterranean Sea shipwrecks south of Italy in the last few days as they tried desperately to reach Europe in unseaworthy smuggling boats, the U.N. refugee agency said Sunday, May 29, 2016. (Italian navy via AP Photo, file)

22 trupa migrantësh gjenden në Mesdhe

Trupat e pajetë të 22 njerëzve janë gjetur në një anije në Detin Mesdhe, përkatësisht në brigjet e Italisë, kanë bërë të ditur Mjekët pa Kufij. 21 gra dhe një burrë janë gjetur në një pellg karburanti dhe uji në fundin e anijes, ka thënë organizata bamirëse. Sipas saj, ata kanë qenë në anije për orë të tëra. Mbi 200 persona të tjerë që kanë qenë në anije, janë shpëtuar nga ekipet e Mjekëve pa Kufij. Në mesin e tyre kanë qenë 50 fëmijë. Shifrat e fundit çojnë në mbi 80 000 numrin e migrantëve që kanë arritur në Itali këtë vit, ka thënë Agjencia për Refugjatë e Kombeve të Bashkuara.

Sicred