KRYEFAQJA » LAJME » 2 VITE BURG PER ELIVAR GOLEMIN

2 VITE BURG PER ELIVAR GOLEMIN

Ish inspektorja e Bankës së Shqipërisë, Elivar Golemi dënohet me 2 vite burg nga Gjykata e Tiranës. Prokuroria kishte kërkuar dënimin e saj me 3 vite burgim me akuzën e shpërdorimit të detyrës. Për të është caktuar 2 vjet shërbim prove si dhe moslejimin të ushtrojë funksionet publike. Golemi ishte ndër 17 të akuzuarit për “shpërdorim detyre” pas zbulimit të skandalit të vjedhjes së 713 milionë lekëve, një ndër vjedhjet më të mëdha të historisë gati një shekullore të kësaj banke. Avokatët mbrojtës e konsideruan vendimin si absurd, duke thënë se do ta apelojnë atë.

Sicred