KRYEFAQJA » LAJME » Vendi (Faqe 80)

Vendi

Ruçi : “Të mos i lemë qytetarët nën goditjet e forcave të pashpirt të tregjeve”

Ruçi : "Të mos i lemë qytetarët nën goditjet e forcave të pashpirt të tregjeve"

Kryetari i Kuvendit Gramoz Ruçi u bëri thirrje të gjitha institucioneve të pavarura që kanë për objekt të veprimtarisë së tyre aspekte të shërbimeve publike dhe mirëqenies, të rivlerësojnë mundësitë që krijonë tarifat e shërbimeve publike për shërbime të aksesueshmë për të gjithë qytetarët. “Të mos i lemë qytetarët nën …

Më shumë

Ruçi pret Lenaerts: BE pasurohet duke pranuar vende me frymë evropiane si Shqipëria

Ruçi pret Lenaerts: BE pasurohet duke pranuar vende me frymë evropiane si Shqipëria

Shqipëria dhe Gjykata Evropiane e Drejtësisë po bashkëpunojnë intensivisht për ngritjen e organeve të qeverisjes së drejtësisë. Gjatë një takimi në Tiranë me kreun e Gjykatës Evropiane të Drejtësisë,  Koen Lenaerts, kreu i parlamentit shqiptar Gramoz Ruçi shprehu vendosmërinë e autoriteteve shqiptare. Ai tha se Reforma në Drejtësi e vettingu, …

Më shumë

Lleshaj: Të hiqen postblloqet në rrugë, jo më policë në semaforë

Ministri Lleshaj: Jo dhuna, por arsyeja na afron drejt Europës së vlerave tona!

Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj i ka kërkuar Policisë së Shtetit, që të heqë nga rrugët policët rrugorë, si dhe largimin e tyre nga semaforët. Këto janë dy urdhrat e ministrit të Brendshëm dërguar Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë së Shtetit, ku përmes një shkrese  të Lleshaj-t, theksohet se: “Duke e konsideruar …

Më shumë

Bushati pret Gottemoeller: Rrezja e stabilitetit të NATO-s të jetë e pacënueshme !

Bushati pret Gottemoeller: Rrezja e stabilitetit të NATO-s të jetë e pacënueshme !

Ndërsa Kuvendi i Kosovës votonte krijimin e ushtrisë së Kosovës, në Tiranë kish mbërritur zv.Sekretarja e NATO-s, Rose Gottemoeller e cila kish zhvilluar një takim me ministri e Europës dhe punët e Jashtme Ditmi Bushati. Roli i KFOR-it në Kosovë ka qenë ndër temat e takimit. “Mirëpresim bashkëpunimin me Sekretarin …

Më shumë

“Streha mes reve”-Tolerancë fetare, por jo ndaj njëri – tjetrit

"Streha mes reve"-Tolerancë fetare, por jo ndaj njëri - tjetrit

Një film i ri shqiptar për postkomunizmin, trandjen shpirtërore që kanë pësuar këto kohë vlerat; besimi në Zot, në pronë, në dashurinë për familjen, vetveten. Kohë e vështirë për t’u kuptuar, që analizohet pak nga kineastët tanë të cilët sytë më shumë i hedhin nga komunizmi. Por filmi, “Streha mes …

Më shumë

Kryeministri Rama, takim me rektorët dhe dekanët e universiteteve publike

Kryeministri Rama, takim me rektorët dhe dekanët e universiteteve publike

Edi Rama, në një lëvizje surprizë, takoi në Ministrinë e Arsimit, rektorët dhe dekanët e universiteteve publike. Me tone revoltuese, Kryeministri i bëri ata përgjegjës për situatën në universitetet publike dhe kërkoi prej tyre marrjen e përgjegjësive. Ky takim i kreut të ekzekutivit, vjen kur prej 9 ditësh studentët e …

Më shumë