KRYEFAQJA » LAJME » Vendi (Faqe 8)

Vendi

MEPJ bën thirrje për hetim të plotë të vrasjes së një shqiptar nga një anëtar i “Agimit të Artë”

Ministria për Europën dhe Punët e Jashtme ka kërkuar këtë të martë nga autoritetet greke, zbardhjen e ngjarjes së ndodhur në fund të muajit nëntor, ku mbeti i vdekur Petrit Zifle 63-vjeç në Korfuz, pasi u ekzekutua nga një grek që u arrestua më 30 nëntor. Ministria e Jashtme shpreh keqardhjen …

Më shumë

PD drejt kuvendit të 15 dhjetorit

PD drejt kuvendit të 5 dhjetorit

Partia Demokratike më e madhja e opozitës së djathtë në Shqipëri mbylli procesin e zgjedhjeve për kryetarët e 69 degëve të saj. Ata do të ftohen në kuvendin e 15-dhjetorit, për t’u bërë pjesë e vendimarrjeve të rëndësishme, votëbesimit të kryesisë, Këshillit të ri Kombëtar, si dhe të nënkryetarëve dhe …

Më shumë

ASHK-ja, Lame: Nga 4.4 milionë prona në Shqipëri, 2.5 milionë janë me probleme

Parlamenti nisi diskutimet për krijimin e Agjencisë Shtetërore të Kadastrës në Shqipëri, institucion që do të shkrijë në një të vetëm, Agjencinë e Legalizimeve, Hipotekën dhe Agjencine e Iventarizimit dhe Transferimit të Pronës Publike. Kjo agjenci do të bëjë regjistrimin e të gjithë pasurive në territorin shqiptar, një proces problematik …

Më shumë

Shtohen kontrollet në Aeroportin Ndërkombëtar “Nënë Tereza”

Shtohen kontrollet në Aeroportin Ndërkombëtar "Nënë Tereza"

Fluksi në rritje i hyrje-daljeve në Aeroportin Ndërkombëtar “Nënë Tereza” me rastin e afrimin e festave të fundvitit, ka detyruar Policinë e Shtetit që të shtojë burimet njerëzore. Policia thekson, se gjatë muajit Nëntor, janë evidentuar dhe goditur 66 raste të paligjshmërisë, janë arrestuar dhe proceduar 10 persona për përdorim …

Më shumë

Meta uron 106-vjetorin e themelimit të Ushtrisë Shqiptare

Rama paralajmëron rritje pagash për ushtarakët shqiparë

Presidenti Ilir Meta njëkohësisht edhe Komandanti i Përgjithshëm i FA, ka urua me anë të një mesazhi të posaçëm 106-vjetorin e themelimit të Ushtrisë Shqiptare. Një vlerësim maksimal zoti Meta u ka drejtuar efektivave jashtë Shqipërisë për kontributet e spikatura gjatë operacioneve humanitare, por edhe paqeruajtëse. “Urime të veçanta dhe …

Më shumë

Zagreb, Rama në mbledhjen e qeverive të Inisiativës së Europës Qëndrore

Zagreb, Rama në mbledhjen e qeverive të Inisiativës së Europës Qëndrore

Bashkëpunimi dhe siguria, janë në fokusin e diskutimit të krerëve të qeverive të Inisiativës së Europës Qëndrore të mbledhur në Zagreb të Kroacisë. Shqipëria përfaqësohet me kryeministrin Edi Rama dhe ministrin e brendshëm Sandër Lleshaj, që janë pjesë e sesioneve të posaçme që kanë në fokus sigurinë, por edhe shtimin …

Më shumë

Shqipër – Kosovë, zyrtarisht unifikohen politikat e shkëmbimeve tregtar, por biznesi dyshon

Shqipër - Kosovë, zyrtarisht unifikohen politikat e shkëmbimeve tregtar, por biznesi dyshon

Shqipëria dhe Kosova kanë hedhur zyrtarisht një hap të rëndësishëm në unifikimin e politikave të shkëmbimit tregtar mes të dy vendeve. Vendimet politike të mbledhjes së pestë të përbashkët të të dy qeverive i hapin rrugë një komunikimi konkret për të gjetur mekanizmat për realizimin e projekteve politike. Por ende …

Më shumë