KRYEFAQJA » LAJME » Vendi (Faqe 70)

Vendi

Fruthi, shtohen raste të reja

Sëmundja e Fruthit vazhdon të prekë raste të reja. 4 deri në 7 fëmijë raportohen çdo javë me këte sëmundje çka e ka detyruar Autoritetin Shëndetësor Rajonal të shtojë filtrat e kontrollit në çerdhe, kopshte dhe shkolla. Nëpërmjet një shkrese të brendshme, Shëndeti Publik i ka tërhequr vëmendjen edukatorëve dhe …

Më shumë

Porti i Durrësit, parashikohet rritje e volumit të pasgjerëve e automjeteve gjatë 2019

Porti i Durrësit, parashikohet rritje e volumit të pasgjerëve e automjeteve gjatë 2019

Porti i Durrësit ka pritur pothuajse të njëjtin numër pasagjerësh gjatë këtij viti, i cili vlerësohet në të njëjtin nivel me atë që është rregjistruar gjatë vitit 2017. Burime nga autoriteti portual Durrës, bëjnë të ditur se deri në këtë moment janë rregjistruar 844.839 pasagjerë në total, që kanë kaluar …

Më shumë

“Aubrey Herbert dhe Shqipëria e Pavarur”, monografi për ushtarakun Britanik

Monografia “Aubrey Herbert dhe Shqipëria e Pavarur”, e botuar prej Institutit të Studimeve Historike “Lumo Skëndo” u promovua të enjten në kryeqytet, ku të pranishëm ishin shumë personalitete të historisë dhe miq të librit. Për koontributin e Britanisë së Madhe në çështjen shqiptare në periudhën e Luftës së parë Botërore …

Më shumë

Partia Socialiste mbledh të premten Asamblenë Kombëtare

PS mbledh sot Asmblenë Kombëtare

Partia Socialiste mbledh të premten Asamblenë Kombëtare, në këtë prag fund-viti. Në rend të ditës janë parashikuar 8 çështje, duke nisur me fjalën e Kreut të partisë dhe kryeministrit Edi Rama. Më pas, antarët e Asamblesë Kombëtare do të miratojnë agjendën politiko-organizative deri në Qershor 2019; do të miratojnë vendimin …

Më shumë

Rama: 3 mijë jetë të shpëtuara me përmirësimin e Urgjencave

3 mijë jetë të shpëtuara si pasojë e përmirësimit të shërbimit të Urgjencës Kombëtare. Kryeministri Edi Rama, raportoi këtë bilanc pozitiv, për shërbimin. Kryeministri Rama tha se shtimi i 32 autoambulancave të reja, do të përmirësojë më tej, shërbimin e ndihmës së shpejtë në të gjithë territorin. Kryeministri Edi Rama …

Më shumë