KRYEFAQJA » LAJME » Vendi (Faqe 51)

Vendi

Sarajevë, prezantohen projektet për zhvillimin e turizmit ballkanik

Sarajevë, prezantohen projektet për zhvillimin e turizmit ballkanik

Drejtoresha e Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Evropian Genoveva Ruiz Calavera deklaroi nga Sarajeva se bashkëpunimi rajonal në fushën e turizmit është mundësia më e mirë për krijimin e një tregu ekonomik të përbashket. Zonja Calavera që njihet në Shqipëri edhe si drejtuese e misionit ndërkombëtar për Reformën në Drejtësi, thotë …

Më shumë

Digjen dy makina në Durrës

Dy makina janë djegur gjatë natës në qytetin bregdetar të Durrësit. Automjetet kanë qenë të parkuara në momentin që janë përfshirë nga flakët, ndërsa dyshohet se zjarrëvenia është e qëllimshme. Ngjarja ka ndodhur në afërsi të stadiumit, ndërsa sipas policisë të dëmtuara kanë mbetur mjetet me targa AA 432 PL …

Më shumë

PD kërkon arrestimin e Dakos

Mazhoranca dhe opozita kanë replikuar sërisht sot në distancë për çeshtjen e lidhjeve me krimin. Nga selia blu deputeti Salianji i kërkoi Kryeministrit të mos marrë në mbrojtje, Kryebashkiakun e Durrësit  Dako, për krimin elektoral të kryer. Sipas Salianjit, vendi i Dakos është në burg. Por nga shumica, reagimi ka …

Më shumë

Presidenca reagon për kërkesën e dekretimit të Sandër Lleshajt si Ministër i Brendshëm

Posti i ministrit të brendshëm, zv/ ministri Lleshaj, jep dorëheqje nga karriera ushtarake

Pas ridërgimit të emrit të Gjeneral Sandër Lleshajt në Presidencë, në kërkim të dekretimit të tij si Ministër i Brendshëm, Presidenca ka reaguar nëpërmjet zëdhënësit të saj Tedi Blushi. Sipas reagimit Presidenti Meta ka nisur procesin e bashkëpunimit me institucionet përgjegjëse për të marrë përgjigje të qarta, të plota dhe …

Më shumë

Shqipëria nis të hënën shqyrtimin shpjegues të legjislacionit për kapitullin 24

Shqipëria nis të hënën shqyrtimin shpjegues të legjislacionit për kapitullin 24

Shqipëria do të nisë të hënën shqyrtimin shpjegues të legjislacionit për kapitullin 24. Njoftimi është konfirmuar nga burimet zartare shqiptare në Bruksel që vërejnë se ky është takimi i dytë që mbahet pas atij të fundit të shtatorit për kapitullin 23. Kapitulli 24 që lidhet me drejtësinë, lirinë dhe sigurinë. Takimi …

Më shumë

Shqipëria shpall “Person të Padëshirueshëm” eurodeputeten qipriote Eleni Theoharos

Shqipëria shpall "Person të Padëshirueshëm" eurodeputeten qipriote Eleni Theoharos

Ministria për Europën dhe Punët e Jashtme i propozoi Ministrisë së Brendshme shpalljen  Person të Padëshirueshëm në Shqipëri, të eurodeputetes qipriote Eleni Theoharos, pas ngjarjeve të së enjtes në Bularat gjatë varrimit të Kostandinos Kaçifas i cili u vra dy javë më parë gjatë një përplasjeje me policinë shqiptare. Ministria …

Më shumë