KRYEFAQJA » LAJME » Vendi (Faqe 49)

Vendi

Agjencia e Barnave: Kufizoni antibiotikët e klasës flourkinoloneve

Përdorimi pa kriter i antibiotikëve është propaganduar nga mjekët, gjithmonë i rrëzikshëm por këtë rradhë një paralajmërim vjen nga Agjencia Europiane e Barnave. Antibiotikët e klasës së kinolononeve dhe flourkinoloneve kanë shfaqur tek pacientët që kanë trajtuar infeksione të ndryshme bakteriale, efekte të padëshiruara dhe në mënyrë të përsëritur. Kjo …

Më shumë

“Telekom Albania” do të kalojë në pronësi të kompanisë bullgare “Albania Telecom Invest AD”

"Telekom Albania" do të kalojë në pronësi të kompanisë bullgare "Albania Telecom Invest AD"

Kompania e telefonisë së lëvizshme “Telekom Albania” i është shitur për 50 milion euro kompanisë bullgare “Albania Telecom Invest AD”. Njoftimi është bërë publik nga kompania greke OTE, pjesë e grupit Deutsche Telekom, e cila kontrollon kompaninë shqiptare Telekom Albania. “Telekom Albania” do të kalojë në pronësi të kompanisë bullgare …

Më shumë

Sejko: Shqipëria po përjeton një rimëkëmbje të qëndrueshme ciklike

Sejko: Shqipëria po përjeton një rimëkëmbje të qëndrueshme ciklike

Guvernatori i BSH Gent Sejko vlerëson se Shqipëria po përjeton një rimëkëmbje të qëndrueshme ciklike, me rritje të përshpejtuar gjatë tre viteve të fundit, duke e afruar ekonominë vendase drejt ekuilibrit. Ai e bëri këtë deklaratë në Forumin për vendet e Evropës Qendrore dhe Lindore, të organizuar nga “Euromoney” që …

Më shumë

Meta: Politika dhe politikanët të jenë në shërbim të qytetarëve

Meta: Politika dhe politikanët të jenë në shërbim të qytetarëve

Presidenti Ilir Meta bëri thirrje që politika dhe politikanët të jenë në shërbim të qytetarëve, interesave publike dhe familjeve të tyre, t’i shërbejnë mirësisë, paqes dhe zhvillimit dhe jo anasjelltas, duke u kthyer nga “shërbëtorë”, në “zotër” të jetës, fatit, mirëqenies dhe të ardhmes së qytetarëve. Deklaratën e tij zoti …

Më shumë

Aleatët e PD-së: Votë kundër për kodin e ri zgjedhorë, nëse Basha refuzon kërkesën

Reforma zgjedhore, duket se ka trazuar marrëdhëniet mes partive të opozitës. Aleatët e PD-së, i shtojnë presionin kreut të Partisë Demokratike, Lulzim Basha, për të realizuar në kohë ndryshimet në kodin zgjedhorë, duke e konsideruar kodin aktual antikushtetues dhe penalizues për ta. Ata sugjerojnë një sistem të ri me element …

Më shumë