KRYEFAQJA » LAJME » Vendi (Faqe 42)

Vendi

Turizmi, Rama: Ndryshime pozitive, pastërtia dhe siguria në fokus

Turizmi, Rama: Ndryshime pozitive, Pastërtia dhe siguria në fokus

Në datë 8 Maj, Kryeministri Edi Rama ishte në Shengjin, në hapjen e sezonit turistik. Premtoi një sezon ndryshe, me plazhe më të pastra dhe siguri të lartë. Kryeministri është rikthyer në Shëngjin në 29 Gusht në bashkëbisedim me sipërmarrësit, kryesisht të fushës së turzimit. Ai konstatoi se papastërtitë mbeten …

Më shumë

Gazetarët dhe shoqëria civile, në mbështetje të gazetares Lala

Gazetarët dhe shoqëria civile, në mbështetje të gazetares Lala

Ndërkohë gjatë pasdites, gazetarë, qytetarë dhe aktivistë të shoqërisë civile kanë zhvilluar një protestë sensibilizuese në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” për të mbështetur gazetaren Klodiana Lala pas sulmit me armë në banesën e prindërve të saj. Me pankarta ku shkruhej “ Jemi me ty Klodiana”, pjesërmarrësit kanë shprehur solidaritetin me …

Më shumë

Takimi mes Kryetarit të Kuvendit Ruçi dhe Ambasadores së BE-së , Vlahutin

Takimi mes Kryetarit të Kuvendit Ruçi dhe Ambasadores së BE-së , Vlahutin

“Zabtimi deri në fund i reformës në drejtësi dhe zgjidhja ligjore e çështjes së pronave janë dy prioritete të zhvillimit të Shqipërisë dhe agjendës së saj integruese”. Keshtu vleresuan sot Kryetari i Kuvendit Gramoz Ruci dhe Ambasadorja e BE-se ne shqiperi, Romana Vlahutin, gjate takimit me rastin e perfudnimit te …

Më shumë

SHBA dhe OSBE, reagim për sulmin ndaj gazetares Klodiana Lala dhe familjes së saj

SHBA dhe OSBE, reagim për sulmin ndaj gazetares Klodiana Lala dhe familjes së saj

Edhe Ambasada Amerikane në Tiranë ka dënuar sulmin ndaj gazetares Klodiana Lala dhe familjes së saj. Në reagimin zyrtar, ambasada e SHBA-së nxit autoritetet shqiptare të kryejnë një hetim tërësor dhe transparent për të nxjerrë autorët përpara drejtësisë. Duke vlerësuar rolin e gazetares në mbulimin e reformës në drejtësi, çështjeve …

Më shumë

Prokuroria e Tiranës sekuestron bisedën e plotë mes Bjankut dhe Bibës

Prokuroria e Tiranës sekuestron bisedën e plotë mes Bjankut dhe Bibës

Ajo që po konsiderohet si Çështja e “Shantazhit” ndaj Gjykatës së Strasburgut, ka njohur sot një zhvillim të ri. Prokuroria e Tiranës ka vendosur të sekuestrojë materialin bruto të bisedës mes gjyqtarit të Strasburgut Ledi Bjanku dhe nënkryetarit të Komisionit Qëndror të Zgjedhjeve Denar Biba. Kjo prokurori ka nisur hetimet …

Më shumë