KRYEFAQJA » LAJME » Vendi (Faqe 4)

Vendi

Në “Vetting” kandidati për Prokuror të Përgjithshëm, Çeka

Prokurori i Prokurorisë së Krimeve të Rënda, Olsian Çela, njëherësh edhe kandidat për postin e Prokurorit të Përgjithshëm, i është nënshtruar sot procesit të rivlerësimit në Komisionin e Pavarur të Kualifikimit. Në lidhje me kriterin e pasurisë nuk është gjetur asnjë shkelje, sipas KPK. Çela ka bërë deklarim të saktë, …

Më shumë

Basha akuzon Ramën se ka sjellë destabilizimin e vendit duke kriminalizuar ekonominë

Basha akuzon Ramën se ka sjellë destabilizimin e vendit duke kriminalizuar ekonominë

Kryetari i Partisë Demokratike në opozitë Lulzim Basha, akuzoi kryeministrin Rama se ka kapur ekonominë me botën e krimit, duke sjellë destabilizimin total të vendit. Zoti Basha paralajmëroi se me ardhjen e demokratëve në pushtet do të ndërmerret një operacion i gjerë për hetimin, zbulimin dhe ndëshkimin e vjedhjeve dhe …

Më shumë

Meta: Shqipëria në krizë të rëndë dhe ka nevojë të rikthehet urgjent në shinat e demokracisë dhe shtetit ligjor

Meta: Shqipëria në krizë të rëndë dhe ka nevojë të rikthehet urgjent në shinat e demokracisë dhe shtetit ligjor

Presidenti shqiptar Ilir Meta vazhdon të vlerësojë se Shqipëria gjendet në krizë të rëndë dhe ka nevojë të rikthehet urgjent në shinat e demokracisë dhe shtetit ligjor. Deklarimet e tij zoti Meta i bëri gjatë takimit të lamtumirës me Ambasadoren e Jashtëzakonshme dhe Fuqiplotë të Republikës së Sllovenisë në Shqipëri, …

Më shumë

Vasili: Me Kodin Zgjedhor rezultatet e zgjedhjeve kanë dalë brenda dy ditëve

Opozita i kërkon Ruçit: Të anullohet vendimi i qeverisë për uljen e dividentit

Ndonëse nuk morën pjesë në zgjedhjet për qeverisjen vendore në 30 Qershor, Lëvizja Socialiste për Integrim shprehu shqetësim për mos nxjerrjen e rezultatit. Nënkryetari Petrit Vasili tha se, me “Kodin Zgjedhor aktual rezultatet e zgjedhjeve kanë dalë brenda dy ditëve”. “Me Kodin Zgjedhor aktual rezultatet e zgjedhjeve kanë dalë brenda …

Më shumë

Rama: Stop informalitetit!

Rama: Stop informalitetit!

Kryeministri socialist Edi Rama, ka paralajmëruar se qeveria e tij do të tregojë zero tolerancë në luftën kundër informaliteti. “#STOPINFORMALITETIT✋ Moslëshimi i kuponit klientit, sjell pasojën ligjore të mbylljes së aktivitetit për një muaj! #ZeroTolerancë në luftën me informalitetin, që cënon konkurencën, konsumatorin dhe shtetin” shkruan zoti Rama në rrjetet …

Më shumë

Çelet zyra e ADISA në Librazhd

Agjencia e Ofrimit të Shërbimeve Publike të Integruara ka çelur zyrën e saj në qytetin e Librazhdit, pikërisht ne godinën e Bashkisë. Nga ku do të ofrohen 300 shërbime lokale apo kombëtare, duke filluar nga shërbimi i transportit rrugor, shërbimi postar, shërbime të hipotekës, shërbime të taksave vendore, shërbime që …

Më shumë

KPK largon një tjetër kandidate për Gjykatën Kushtetuese

KPK largon një tjetër kandidate për Gjykatën Kushtetuese

Kandidatja për në Gjykatën Kushtetuese dhe gjyqtarja pranë Gjykatës së Tiranës, Anila Guri (Kristani) u shkarkua nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit, pas dyshimeve për probleme me vënien e pasurisë. KPK i ishte referuar raportit të Inspektoriatit të Lartë të Deklarimit dhe Kontrollit të Pasurive e Konfliktit të Interesit, ILDKPKI, …

Më shumë