KRYEFAQJA » LAJME » Vendi (Faqe 39)

Vendi

Rama në Vjenë në “Ekonomia takohet me politikën”

Rama në Vjenë në "Ekonomia takohet me politikën"

Kancelari austriak Sebastian Kurz, vendi i të cilit Austria kryeson presidencën e rradhës së BE, zgjodhi të organizojë një mëngjes punë për të mbledhur bashkë kryeministrat e Ballkanit dhe komisionerin e zgjerimit Johanes Hahn, si një mënyre për të diskutuar nxitjen e mëtejshme të j bashkepunimit drejt integrimit europian. Sikurse …

Më shumë

Sejko, projekt/buxheti 2019 mbështet rritjen ekonomike

Projekt-buxheti i vitit 2019 stimulon rritjen ekonomike. Kështu u shpreh në Komisionin e Ekonomisë, guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko. Gjithashtu, Sejko sugjeroi përmirësimin e vazhdueshëm të kapaciteteve profesionale të njësive që administrojnë vlerësimin, kontraktimin dhe monitorimin e partneriteteve publik-privat. Projekt-buxheti dhe paketa fiskale e vitit 2019 janë vlerësuar …

Më shumë

Pushojnë reshjet e borës në Korçë, rruga për në Dardhë e Voskopojë kalohet me zinxhirë

Normalizohet situata në qarkun juglindor, pas rreshjeve të para të borës. Rreshjet kanë pushuar së rëni që mbrëmjen e djeshme, dhe kjo bëri të mundur që të gjitha akset problematike të normalizoheshin. I vetmi problem, është ai i pikës së kalimit kufitar të kapshticës, ku për shkak të reshjeve të …

Më shumë

Radio Tirana, 80 vjet histori. RTSH  organizon Simpoziumin Shkencor “Përshtatja e transmetuesit publik në erën e internetit”.

Në kuadër të 80-të vjetorit të krijimit të Radio Tiranës, RTSH  organizon Simpoziumin Shkencor “Përshtatja e transmetuesit publik në erën e internetit”. Në bashkëpunim me Departamentin e Gazetarisë dhe Komunikimit në Universitetin e Tiranës dhe Radio Televizionit Shqiptar, më datë 20 nëntor 2018, në pritje të përvjetorit të 80-të të …

Më shumë