KRYEFAQJA » LAJME » Vendi (Faqe 38)

Vendi

Ruçi : Bashkëpunimi ndërinstitucional – funksion jetik për qeverisjen dhe sistemin demokratik

Ruçi : Bashkëpunimi ndërinstitucional - funksion jetik për qeverisjen dhe sistemin demokratik

“Ndjekja e Zbatimit të Mekanizimit Ndërinstitucional Kuvend-Qeveri–Institucione të Pavarura” ishte në vemendje të mbledhjes së thirrur të mërkurën pas dite nga kreu i parlamentit Gramoz Ruçi. Ai theksoi se “Kontrolli parlamentar, si shtyllë e parlamentarizmit, Republikës dhe sistemit politik, është ndër prioritetet e kësaj legjislature, por edhe ndër prioritetet e …

Më shumë

AMA, në mbrojtje të etikës e vlerave të mediave në Shqipëri

AMA, në mbrojtje të etikës e vlerave të mediave në Shqipëri

Autoriteti i Medias Audiovizive, në kuadër të aktiviteteve të saj në mbrojtje të etikës e vlerave të mediave në Shqipëri, mblodhi një tryezë me studiues e specialistë, për të diskutuar “Gjuhën e urrejtjes në mediat audiovizive.” Të krijuarit të një mjedisi mediatik promovues ndaj tolerancës, e respektit për të drejtat …

Më shumë

Shutz: “Është e rëndësishme që drejtësia shqiptare të vazhdojë të veprojë kundër krimit të organizuar mbi bazën e ligjit dhe të drejtës”

Shutz: "Është e rëndësishme që drejtësia shqiptare të vazhdojë të veprojë kundër krimit të organizuar mbi bazën e ligjit dhe të drejtës"

Pas deklaratës së Ambasadës Amerikane në Tiranë e cila përshëndeti dënimin e Emiljano Shullazit dhe grupit të tij, ka reaguar edhe ambasadorja gjermane në Tiranë Susanne Schütz. “Vendimet e Gjykatës për Krimet e rënda të bëra të ditura ditën e djeshme tregojnë, që askush nuk qëndron mbi ligjin, sikundër nënvizojnë …

Më shumë