KRYEFAQJA » LAJME » Vendi (Faqe 32)

Vendi

Berat, mungojnë profesionistët, të rinjtë nuk kthehen pas studimeve

Papunësia, problemi i trashëguar në Berat. Të rinjtë nuk kthehen pas studimeve, mungojnë të arsimuarit dhe profesionistet. Gjatë vitit 2018 pranë Zyrës së Punës në Berat u rregjistruan vetëm 843 kërkesa për punë, ndërkohë që mjafton të vëzhgosh gjatë mesditës qendrën e qytetit, ku lokalet dhe pedonalija janë plotë me njerëz …

Më shumë

Kryeministri Rama inspekton punimet në Qendrën historike të Gjirokastrës

Në Qendrën historike të Gjirokastrës, vijon puna për transformimin të mjediseve tregtare apo të shtëpive tradicionale në bujtina mikpritëse për turistët. Kryeministri Edi Rama inspektoi nga afër punimet restauruese të kalldrëmeve, ndërsa në të njëjtën valë transformimi janë përfshirë edhe shtëpitë e vjetra karakteristike të cilat po kthehen në bujtina. Gjithashtu, …

Më shumë

Bora zbret në bregdet

Qyteti i Durrësit është zgjuar mengjesin e së shtunes me borë. Reshjet e saj kanë nisur rreth ores 6  dhe kanë zgjatur afro tre orë. Ato kanë qënë me intensitet të ulët  dhe nuk kanë shkaktuar probleme në qarkullimin e automjeteve. Edhe situata në portin e Durrësit nuk paraqet probleme, …

Më shumë

Mediu prezanton situatën e vendit në Asamblenë Parlamentare të OSBE-së

 Kryetari i Partise Republikane Fatmir Mediu tha në Asamblenë Parlamentare të OSBE-së, se shqiptaret  protestojnë duke kërkuar zgjedhje te lira dhe të ndershme. Në protestën e 21 shkurtit morën pjesë mbi 100 mije njerez tha Kreu Republikan, ku krahas zgjedhjeve të lira , kërkuan të luftohet krimi i organizuar, korrupsioni …

Më shumë

Hahn në Bundestag: Shqipëria po luan me kredibilitetin tek partnerët europianë

Hahn në Bundestag: Shqipëria po luan me kredibilitetin tek partnerët europianë

Gjermania është kundër dorëzimit të mandateve në mënyrë masive dhe protestave të dhunshme në Shqipëri. Në një reagim të zëdhënësit për politikat europiane, të grupeve parlametare CDU/CSU në Bundestag, Florian Hahn, theksohet se Shqipëria po luan me kredibilitetin tek partnerët europian. Hahn thekson se : “Shqipëria për momentin është duke …

Më shumë

Shqipëria në “Adria Hotel Forum” Beograd, emra të njohur hotelesh nisin investimet

Shqipëria në “Adria Hotel Forum” Beograd, emra të njohur hotelesh nisin investimet

Paketa turistike shqiptare është paraqitur edhe në “Adria Hotel Forum”, një nga konferencat më të rëndësishme për hotelerinë, zhvilluar për të shtatin vit radhazi në Beograd, në datat 20-21 shkurt me përfaqësues të emrave të njohur të hotelerisë në rajon, ku përthithja e investimeve nga marka të njohura, por edhe …

Më shumë

Kërkesa e PD-LSI për shkarkimin e Arta Markut, KLP: Nuk është në kompetencën tonë

Këshilli i Lartë i Prokurorisë shpalli moskompetencë ndaj kërkesës së partive opozitare PD-LSI, për shkarkimin e Kryeprokurores, Arta Marku. Në mbledhjen e këtij Këshilli , këtë të premte, u deklarua, se ky vendim nuk është në kompetencat e tij dhe se shkresa për shkarkimin e Kryprokurores duhet të marrë përgjigje nga …

Më shumë