KRYEFAQJA » LAJME » Vendi (Faqe 31)

Vendi

Zbulohen emrat e kandidatëve për Këshillin e Emërimeve në Drejtësi

Zbulohen emrat e kandidatëve për Këshillin e Emërimeve në Drejtësi

Zbulohen emrat e kandidatëve që i janë dorëzuar Presidentit të Republikës dhe Kuvendit, për të qenë anëtarë të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi.  Televizioni Publik Shqipëtar, mësoi se shumica e kandidatëve janë gjyqtarët dhe prokurorët që kanë kaluar Vetting-un me sukses dhe mes tyre, bie në sy edhe emri i Prokurores …

Më shumë

Gjykata merr deshmitë e katër shokëve të Marvi Mihalit, i vrarë pas një sherri banal

Gjykata merr deshmitë e katër shokëve të Marvi Mihalit, i vrarë pas një sherri banal

Gjykata ka marrë sot deshmitë e katër shokëve të Marvi Mihalit, të riut që mbeti i vrarë me thikë pas një sherri banal, një vit më parë, pranë stadiumit Dinamo në kryeqytet. Të katërt dëshmitarët pranuan një zëri se panë shtetasin Dejvis Bitraj që qëlloi me thikë 22-vjeçarin, ndërsa dëshmi …

Më shumë

Vetingu në politikë, Delegacioni i Komisionit të Venecias nisi konsultimet me forcat politike

Përfaqësuesit e Komisionit të Venecias nisën takimet me forcat politike shqiptare për nismën e opozitës për vettingun në politikë. Përfaqësuesit e opozitës të cilët e kanë kushtëzuar kthimin e normalitetit politik në vend, me aprovimin e kësaj nisme nga parlamenti, e konsiderojnë atë krejtesisht të aplikueshme, për sa kohë po …

Më shumë

Rama në Vjenë në “Ekonomia takohet me politikën”

Rama në Vjenë në "Ekonomia takohet me politikën"

Kancelari austriak Sebastian Kurz, vendi i të cilit Austria kryeson presidencën e rradhës së BE, zgjodhi të organizojë një mëngjes punë për të mbledhur bashkë kryeministrat e Ballkanit dhe komisionerin e zgjerimit Johanes Hahn, si një mënyre për të diskutuar nxitjen e mëtejshme të j bashkepunimit drejt integrimit europian. Sikurse …

Më shumë

Sejko, projekt/buxheti 2019 mbështet rritjen ekonomike

Projekt-buxheti i vitit 2019 stimulon rritjen ekonomike. Kështu u shpreh në Komisionin e Ekonomisë, guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko. Gjithashtu, Sejko sugjeroi përmirësimin e vazhdueshëm të kapaciteteve profesionale të njësive që administrojnë vlerësimin, kontraktimin dhe monitorimin e partneriteteve publik-privat. Projekt-buxheti dhe paketa fiskale e vitit 2019 janë vlerësuar …

Më shumë

Pushojnë reshjet e borës në Korçë, rruga për në Dardhë e Voskopojë kalohet me zinxhirë

Normalizohet situata në qarkun juglindor, pas rreshjeve të para të borës. Rreshjet kanë pushuar së rëni që mbrëmjen e djeshme, dhe kjo bëri të mundur që të gjitha akset problematike të normalizoheshin. I vetmi problem, është ai i pikës së kalimit kufitar të kapshticës, ku për shkak të reshjeve të …

Më shumë