KRYEFAQJA » LAJME » Vendi (Faqe 3)

Vendi

Rama të tërheqë dy projektligjet për mediat online

Rama të tërheqë dy projektligjet për mediat online

Një grup organizatash për të drejtat e njeriut dhe organizata gazetarësh, i kërkojnë kryeministrit Edi Rama të tërheqë të dy projektligjet për mediat online. Sipas përfaqësuesëve të këtyre organizatave mbyllja dhe gjobitja e medias online nuk ka asnjë procedurë të mirëfilltë ligjore. Të dy projektligjet e propozuara për disiplinim e …

Më shumë

Siguria ushqimore, AKU kërkon ashpërsimin e Kodit Penal

Siguria ushqimore, AKU kërkon ashpërsimin e Kodit Penal

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit i ka propozuar parlamentit ashpërsimin e Kodit Penal sa i përket subjekteve që cënojnë sigurinë ushqimore. Përgjegjesja e sektorit juridik në AKU, Arsjola Dyrmishi tha në një intervistë për RTSH se dispozita aktuale e veshtirëson ndëshkimin e kundravajtësve në fushën e sigurisë ushqimore. Propozimi i AKU-së …

Më shumë

Hahn takon Ramën: Lufta kundër krimit të organizuar dhe lufta kundër korrupsionit, prioritete në marrëdhëniet BE-Shqipëri

Hahn takon Ramën: Lufta kundër krimit të organizuar dhe lufta kundër korrupsionit, prioritete në marrëdhëniet BE-Shqipëri

Komisioneri i BE-së për Politikat Evropiane të Fqinjësisë dhe Negociatat e Zgjerimit Johannes Hahn u ka bërë thirrje autoriteteve shqipare të vijojnë me impulsin e mirë të vitit të kaluar për të dhënë rezultate të prekshme në programin e reformave, çka është vendimtare duke pasur parasysh vendimin e ardhshëm të …

Më shumë

Grupi i Bajrave, Gjykata e Krimeve të Rënda ndryshon vendimin për Grimën

Grupi i Bajrave, Gjykata e Krimeve të Rënda ndryshon vendimin për Grimën

Gjykata e Krimeve të Rënda ka vendosur të ndryshojë masën e sigurisë për Armir Grimën,  ish-sportistin, të arrestuar në shtator të vitit të kaluar në kuadër të megaoperacionit “Oaz” si i përfshirë në trukime ndeshjesh me Bajrat. Krimet e Rënda kanë vendosur “arrest shtëpie”  me kërkesë të avokatëve të tij. Ndërsa …

Më shumë

Zjarr i përmasave të mëdha shpërthen në një pus nafte, në Fier

Zjarr i përmasave të mëdha shpërthen në një pus nafte, në Fier

Një zjarr i përmasave të mëdha ka shpërthyer në një pus nafte në zonën e Zharrezës. Shpërthimi i flakëve në pus është konstatuar nga fermerët të cilët kanë lajmëruar zjarrfikëset. Menjëherë në vendngjarje kanë shkuar 3 mjete zjarrefikëse të repartit Patos dhe kompanisë “Bankërs”. Sipas informacionit nga stacioni i zjarrfikësve …

Më shumë
WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com