KRYEFAQJA » LAJME » Vendi (Faqe 29)

Vendi

Deputetët kalojnë projekt-ligjin, ndalohen cigaret me ngrohje dhe nargjilet në zonat publike

Cigaret me ngrohje, ato elektronike, shishat apo nargjilet, do të ndalohen të pihen në mjediset e mbyllura, njëlloj si produktet e tjera të duhanit. Në Komisionet Parlamentare kaloi sot projekt- ligji qeverisë, me qëllim, mbrojtjen e shëndetit nga produktet e duhanit. Çdo vit në botë vdesin 7 milionë njerëz, si …

Më shumë

KQZ rrëzon ankesat për zgjedhjet vendore: S’ka prova që provojnë manipulim të rezultatit!

Zgjedhjet e 30 qershorit, opozita paraqet listën e komisionerëve në KZAZ

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka rrëzuar 37 kërkesa ankimore të Bindjes Demokratike, e cila kërkonte shpalljen të pavlefshëm të procesit zgjedhor. Përfaqësuesi i Bindjes Demokratike, Fabian Topollaj, në seancën në KQZ, ka kërkuar që të hapen kutitë e votimit në bashkitë ku është kryer ankimim, me pretendim se “në kuti …

Më shumë

Stuhia e fortë godet Shqipërinë, në Divjakë, Shkodër e Lezhë, shtrëngata dhe era thyejnë pemët

Moti i keq me erë të fortë, shi dhe shtrëngata, ka shkaktuar ndërprerje të energjisë elektrike në Divjakë pasditen e sotme që prej orës 17:00. Zona e plazhit është pa energji, si pasojë e dëmtimit të linjave të transmetimit nga thyerja e pemëve nga era e fortë. Gjithashtu është bllokuar …

Më shumë

Shqipëria dhe Gjermania forcojnë bashkëpunimin policor, prioritet lufta kundër krimit të organizuar

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu, priti në një takim Zv/Presidentin e Policisë Federale Kriminale Gjermane, Peter Henzler, ku është folur në lidhje me bashkëpunimin në luftën kundër krimit të organizuar ndërkombëtar, mbështetjen e projektit “ORKA”, për identifikimin dhe goditjen e aktivitetit kriminal midis grupeve shqiptare dhe …

Më shumë

Sllovaki, mbledhja e ministrave të Jashtëm të OSBE-së, Cakaj: Shqipëria po përgatitet për kryesimin!

Nën moton “Nga veprimet e shkuara, në parandalimet e ardhshme: promovimi i stabilitetit në Evropë dhe më gjerë nën strehën e OSBE-së”, ministrat pjesëmarrës në takimin informal të Ministrave të Jashtëm të vendeve pjesëmarrëse të OSBE-së që u zhvillua në Malet e Tatras, diskutuan mbi të ardhmen e punës së …

Më shumë

Parlamenti nuk humbet kohë, nesër mbledhja e parë e Komisionit Hetimor për Presidentin Meta

Meta: "Shqipëria e para"

Parlamenti nuk humbet kohë, në lidhje me nisjen e hetimit parlamentar ndaj Presidentit, Ilir Meta. Komisioni Hetimor, i cili ka si objekt pune hetimin e procedurave mbi anulimin e dekretit të zgjedhjeve vendore të 30 qershorit nga Presidenti i Republikës, do të mblidhet nesër. Deputeti Alban Zeneli, njëkohësisht nënkryetari i …

Më shumë