KRYEFAQJA » LAJME » Vendi (Faqe 24)

Vendi

Shkodër: Muzeu, Konferencë-Ekspozitë për Skënderbeun

Muzeu historik “Oso Kuka” në Shkodër, ka zgjedhur prag-pavarësinë e 106-të, të Shqipërisë, për të sjellë në një aktivitet të përbashkët artefakte dhe kumtesa mbi figurën e heroit tonë kombëtarë. Figura e Skënderbeut në historiografinë evropiane të shekullit 19-të, skeda biografike e Barletit apo diversiteti fetar në Arbërinë mesjetare, ishin …

Më shumë

Kuvendi, akoma asnjë emër për Anëtarë të Këshillit Mbikqyrës të BSH-së

Parlamenti akoma nuk ka asnjë emër për anëtarët e Këshillit Mbikqyrës të Bankes së Shqipërise. Kështu u shpreh kryetari i Komisionit të Ekonomisë Erion Brace, i cili hodhi poshtë të gjithë zërat për emëra të cilët kanë qarkulluar në Media, dhe ftoi grupet parlamentare të propozojnë emrat. Aktualisht, Këshilli mbikqyrës …

Më shumë

Rama: Serbia të zbresi me këmbë në tokë, rruga e së ardhmes nuk mund të ndërtohet me thikë pas shpine!

Rama: Serbia të zbresi me këmbë në tokë, rruga e së ardhmes nuk mund të ndërtohet me thikë pas shpine!

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ka paralajmëruar reagime të përbashkëta mes Shqipërisë dhe Kosovës, si përgjigje ndaj Serbisë për të penguar njohjen dhe integrimin e Kosovës. Në një konferencë të përbashkët me kryeministrin e Kosovës Ramush Haradinaj, pas mbedhjes mes dy qeverive në Pejë, mbajtur të hënën, zoti Rama tha …

Më shumë

Rama: “Zero tarifa dhe zero barrierave tarifore brenda 6 mujorit të parë Shqipëri- Kosovë”

Rama: "Zero tarifa dhe zero barrierave tarifore brenda 6 mujorit të parë Shqipëri- Kosovë"

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ka shfrytëzuar mbledhjen e përbashkët mes Kosovës dhe Shqipërisë që u mbajt të hënën në Pejë të Kosovës, për të shprehur zhgënjimin e tij lidhur me qëndrimin e Brukselit për të mos hequr vizat për qytetarët e Kosovën, ndërsa propozoi masa për të lehtësuar marrëdhëniet …

Më shumë

Kosovë – Shqipëri, priten të nënshkruhen 9 marrëveshje, protokolle dhe memorandume

Kosovë - Shqipëri, priten të nënshkruhen 9 marrëveshje, protokolle dhe memorandume

Në qytetin e Pejës, të hënën paradite ka nisur mbledhja e përbashkët mes qeverive të Kosovës dhe Shqipërisë, të kryesuar nga kryeministrat Ramush Haradinaj dhe Edi Rama. Kjo është mbledhja e pestë në radhë mes dy vendeve. Sipas të dërguarës së RTSH Denada Shkodrani që ndjek aktivitetin, pritet të nënshkruhen …

Më shumë

Vuçiç për mbledhjen mes qeverisë së Kosovës dhe Shqipërisë: Ky është kulmi i hipokrizisë!

Mbledhja e përbashkët e dy qeverive asaj të Kosovës dhe Shqipërisë, në Pejë ka ngjallur reagimin e Serbisë. Ishte vetë presidenti serb Aleksandar Vuçiç që ka sulmuar mbledhjen e përbashkët, por sidomos paralajmërimin e dy vendeve për rrëzimin e barrierave doganore në kufi. “Ky është kulmi i hipokrizisë, jo vetëm i …

Më shumë