KRYEFAQJA » LAJME » Vendi (Faqe 21)

Vendi

28 Nëntori, Kosova feston Festën e Flamurit Kombëtar Shqipëtar

28 Nëntori, Kosova feston Festën e Flamurit Kombëtar Shqipëtar

Edhe në Kosovë është ndjerë atmosfera e Festës së Flamurit Kombëtar, teksa në rrugët e qyteteve janë vendosur flamuj kuqezi por edhe ata të Kosovës. Sot Kosova përkujton komandantin Legjendar Adem Jashari, i cili do të festonte ditëlindjen nëse do të jetonte por edhe daljen në publik për herë të parë …

Më shumë

Orkestra simfonike e RTSH, në eventin “Tinguj Kinemaje” në sheshin e Pazarit të Ri

Orkestra simfonike e RTSH, në eventin "Tinguj Kinemaje" në sheshin e Pazarit të Ri

Një mbrëmje mbeshtjellë me magji në sheshin e Pazarit të Ri në Tiranë. Simfionetta, 30 instrumentistët e Orkestrës së Radio-Televizionit Shqiptar, sollën “Tinguj Kinemaje”, muzikën e filmave shqiptarë “Skenderbeu”, Nusja e Shtetrrethimi, Liri a Vdekje, etj, si edhe të huaj si Lista e Shlinderit, Arome Gruaje, Murgeshat Gazmore. Dirigjenti Gridi …

Më shumë

Dita e Flamurit, Putin uron Metën

Dita e Flamurit, Putin uron Metën

Ndër urimet drejtuar krerëve të politikës shqiptare me rastin e festës kombëtare të Shqipërisë, Ditës së Flamurit, tërheq vemendjen mesazhi i urimit i presidentit të Rusisë Vladimir Putin drejtuar presidentit të Shqipërisë Ilir Meta. “Jam i sigurt se zhvillimi i marrëdhënieve konstruktive dhe bashkëpunimit dypalësh ruso-shqiptar në fusha të ndryshme …

Më shumë

Basha, Berisha dhe përfaqësues të PD kremtojnë Festën e Pavarësisë

Basha, Berisha dhe përfaqësues të PD, kremtojnë Festën e Pavarësisë

Demokratët kremtuan sot Festën e Pavarësisë dhe të Çlirimit. Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha, ish-Kryeministri, Sali Berisha dhe përfaqësues të lartë të Partisë Demokratike, zhvilluan homazhe dhe vendosën kurora me lule, pranë Monumentin Nënë Shqipëri. Për Lulzim Bashën, 28 Nëntori duhet të shërbejë si një ditë e bashkimit të …

Më shumë