KRYEFAQJA » LAJME » Vendi (Faqe 20)

Vendi

Tarifa: Emigrimi dhe plakja e popullsisë në Europë sjell ndryshim balancash

Tarifa: Emigrimi dhe plakja e popullsisë në Europë sjell ndryshim balancash

Ndryshimi demografik do të riformësojë thellësisht ndikimin dhe fuqinë relative të ushtruar nga kombet e botës. Kështu u shpreh profesor Fatos Tarifa në fjalen e tij gjatë një cikli leksionesh publike mbi gjeopolitikën globale dhe marrëdhëniet ndërkombëtare. Sipas profesor Tarifës ndryshimet demografike të shpejta gjatë dekadave të fundit do të …

Më shumë

TAP ndërton një kopsht dhe rikonstrukton një shkollë në Bashkinë e Beratit

TAP ndërton një kopsht dhe rikonstruksion një shkollë në Bashkinë e Beratit

Gazsjellësi Trans Adriatik (TAP) dhe Bashkia e Beratit përuruan kopshtin e fshatit Dushnik dhe shkollën e fshatit Veterrik. Këto projekte, me vlerë rreth 440’000 mije euro, janë pjesë e Investimeve Sociale dhe Mjedisore të TAP në Shqipëri. Të dyja godinat u ofrojnë nxënësve dhe fëmijëve kushte bashkëkohore. Në ceremonitë e …

Më shumë

“Përballë”, Paloka për protestën e opozitës: Është e pakthyeshme, këtë herë nuk mbyllet me marrëveshje!

Protesta e Partisë Demokratike të paralajmëruar për të nisur më 16 shkurt, do të jetë pa kthim, me syninim e qartë për të rrëzuar kryeministrin Edi Rama. I ftuar në emisionin Përballë të gazetarit Lutfi Dervishi, nënkryetari i PD-së, Edi Paloka, përjashtoi mundësinë që kjo protestë të mbyllet me marrëveshje …

Më shumë

“Bashkëqeverisja”, Rama: 300 të larguar nga administrata, 800 vende të lira pune!

Për të dëshmuar se, pavarësisht dyshimit në krye të herës, platforma e bashkëqeverisjes po funksionin më së miri, kryeministri Edi Rama në takimin e përjavshëm me koordinatorët, foli me shifra për publikun. Sipas Ramës, platforma e bashkëqeverisjes po ndihmon realisht qeverinë në qëllimin e saj për të qenë aleate me qytetarin, …

Më shumë

Integrimi në BE, ambasadori Përpelea: Shqipëria do të ketë mbështetjen e vazhdueshme të Rumanisë

Përpelea: Shqipëria do të ketë mbështetjen e vazhdueshme të Rumanisë

Ambasadori i Rumanisë në Shqipëri, Mircea Perpelea, vendi i të cilit udhëheq këtë gjashtëmujor presidencën e BE, vazhdon tëpërsëriti se vendi i tij do të ndihmojë Shqipërinë në çeljen e negociatave për integrimin në Bashkimin Europian. “c, por njëkohësisht ka thënë ai duhet të plotësojë edhe rekomandimet e Këshillit të …

Më shumë