KRYEFAQJA » LAJME » Vendi (Faqe 2)

Vendi

Bosh thirrje politikës: Kujdesuni për vendin, jo për veten tuaj! Mos kaloni mbi kokat e të tjerëve!

kujdesuni për vendin, jo për veten tuaj dhe interesin e partisë. Njerëzit e zakonshëm në Shqipëri dhe në Kosovë që duan të kenë një jetë më të mirë, e meritojnë të kenë një jetë më të mirë. Ndaj, mos kaloni mbi kokat e të tjerëve,

Ish ambasadori i OSBE-së në Tiranë Robert Bosh, u ka bërë thirrje politikanëve dhe udhëheqësve shqiptarë të punojnë për Shqipërinë dhe shqiptarët dhe jo për veten e tyre. Zoti Bosh vendi i të cilit Holanda, ende nuk ka thënë fjalën e fundit për  hapjen e bisedimeve mes BE dhe Shqipërisë …

Më shumë

Deputetët holandezë: Të vetëdijshëm që rezoluta për vizat është e parealizueshme

Deputetët holandezë: të vetëdijshëm që Rezoluta për vizat është e parealizueshme

Delegacioni parlamentar shqiptar zhvillon seancën dëgjimore me Komisionin për Çështjet e BE në Parlamentin e Holandës. Delegacioni i Kuvendit të Shqipërisë zhvilloi sot seancën dëgjimore me Komisionin për Çështjet e BE në Parlamentin e Holandës. Në seancë ishin të pranishëm Kryetari i Kuvendit Gramoz Ruçi, Kryetari i Grupit Parlamentar të …

Më shumë

Forumi ekonomik, marrëdhëniet tregëtare Shqipëri –Kosovë

Forumi ekonomik, marrëdhëniet tregëtare Shqipëri –Kosovë

Forumin “Mundësitë dhe sfidat e marrëdhënieve tregëtare Shqipëri –Kosovë”, përfaqësuesit e sipërmarrjes kosovare e shfrytëzuan për të adresuar një sërë problematikash që sipas tyre po pengojnë shkëmbimet tregtare mes dy vendeve, dhe po penalizojnë veçanërisht palën kosovare. Në përgjigje të këtyre shqetësimeve, Ministrja e Financave Anila Denaj, u ndal tek …

Më shumë

Ruçi u takua me Kryeparlamentaren e Holandës, Arib: Vlerësojmë arritjet në sundimin e ligjit dhe reformën në drejtësi!

Sot paradite Kryetari i Kuvendit Gramoz Ruçi u takua me Kryetaren e Parlamentit të Holandës, Khadija Arib. Në takim ishin të pranishëm Kryetari i Grupit Parlamentar të PS Taulant Balla dhe Kryetarja e Grupit Parlamentar Demokrat dhe Kryetare e Komisionit Parlamentar të Integrimit Rudina Hajdari. Kryetari Ruçi e informoi Kryetaren …

Më shumë

Frontex ka nisur operacionin e parë të përbashkët në Shqipëri, Avramopulos: Sfidat i kemi të përbashkëta!

Frontex ka nisur operacionin e saj të parë të përbashkët në Shqipëri, Avramopulos: Sfidat i kemi të përbashkëta!

Agjencia Evropiane e Rojave Kufitare dhe Bregdetare, Frontex ka nisur operacionin e saj të parë të përbashkët në Shqipëri më 21 maj. Ky hap shënon njëkohësisht dhe daljen e parë të tij në territorin e një vendi ende jo anëtar të BE-së. Agjencia europiane e kufirit e quan këtë një …

Më shumë

Fondet IPA: Shqipëri-BE bisedojnë në Tiranë

Shqipëria dhe Bashkimi Europian kanë shqyrtuar sot ndihmën financiare të përfituar në kuadrin e instrumentit të paraanëtarësimit. Komiteti dypalësh konstatoi përmbushjen e objektivit financiar në të njëjtën masë me vendet e tjera të rajonit, ndërkohë që mbetet sfidë përdorimi i fondeve të programit të ardhshëm, i shtuar ndjeshëm për rajonin, …

Më shumë