KRYEFAQJA » LAJME » Vendi (Faqe 16)

Vendi

Basha nga Kruja për protestën e 16 shkurtit: Bashkë për të rrëzuar sistemin e krimit!

Kryetari i partisë Demokratike, Lulzim Basha, ftoi qytetarët e Krujës, të bëhen pjesë e protestës së 16 shkurtit në Tirane. Duke e konsideruar ilegjitime Qeverinë, Basha tha se opozita por edhe mediat kanë provuar ndërkombëtarisht krimin elektoral të kësaj qeverie. Kreu demokrat akuzoi qeverinë se ka ngritur në sistem, krimin …

Më shumë

Flekenshtain: Kuadri i ri financiar do të mbikqyrë sjelljen e qeverive!

Komisioni Europian ka kërkuar rritjen e fondeve të paraanëtarësimit për vendet e Ballkanit perëndimor për periudhën 2021-2027. Raportuesi për Shqipërinë njëherësh bashkëraportues i fondeve IPA dhe zëdhënës i social demokratëve për çështjet e Jashtme, Knut Flekenshtain mbrojti propozimin e Ekzekutivit europian në Komisionin e jashtëm të Parlamentit, duke e quajtur …

Më shumë

Klosi në Krujë: Ish venddepozitimeve të mbetjeve, në parqe për qytetin!

Një nga qëllimet e fushatës “Krijo Oksigjenin Tënd” është rigjenerimi i territoreve të dëmtuara, si pasojë e venddepozitimeve të mbetjeve urbane ilegale. Kjo është arsyeja pse ministri Klosi u ndal në Krujë, në një zonë që ka qenë vend grumbullim mbetjesh, ndërsa sot është shndërruar në një lulishte, me pemë, …

Më shumë

Balluku: Projekti i Unazës së Madhe nuk është i anulueshëm, por i korigjueshëm

Balluku: Projekti i Unazës së Madhe nuk është i anulueshëm, por i korigjueshëm

Ministrja e Energjetikës dhe Infrastrukturë Belinda Balluku ka deklaruar se Projekti i Unazës së Madhe nuk është i anulueshëm, por i korigjueshëm. Pas një tryezë me Bashkinë e Tiranës dhe specialistë, ajo tha se “Kam kërkuar zhvillimin e një tyreze me bashkinë e Tiranës dhe specialistë që do vlerësojnë në …

Më shumë

Dita e Internetit të sigurtë, UNICEF: Ndërgjegjësimi i fëmijëve, kyç në përballjen me rrezikun!

Me telefonë në duar, para kompjuterit, me mundësi hyrjeje në internet në çdo ambjent ku ndodhen, fëmijët janë në çdo moment përballë rrezikut që vjen nga interneti. Realiteti i përkthyer në shifra është një thirrje e vazhdueshme për vigjilencë dhe ndërgjegjësi, Përfshirja e fëmijëve mbetet pikë kyce për t ‘iu …

Më shumë

Basha pret Kurtin: Në dialogun Serbi- Kosovë, domosdoshmëri është mos cënimi territorial i Kosovës

Basha pret Kurtin: Në dialogun Serbi- Kosovë, domosdoshmëri është mos cënimi territorial i Kosovës

Në dialogun Serbi- Kosovë, domosdoshmëri është mos cënimi territorial i Kosovës. Ky ishte thelbi i bisedës mes kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha dhe kryetarin e Vetëvendosjes Albin Kurti, parti e opozitës në Kosovë. Në bashkëbisedim ata ndanë të njëjtin mendim mbi rëndësinë mbi nevojën e unitetit politik me të …

Më shumë