KRYEFAQJA » LAJME » Vendi (Faqe 12)

Vendi

Unaza e Madhe, ARSH gati dosjet e dëmshpërblimit për 46 objektet e para

https://youtu.be/RH-pDpgdpJg

Autoriteti Rrugor Shqiptar njoftoi se ka përfunduar procesin e verifikimit dhe matjeve për 46 objekte që preken nga projekti i rehabilitimit të Unazës së Madhe të Tiranës, segmenti Pallati me Shigjeta – Sheshi Shqiponja. Pronarët e këtyre objekteve, të shtrira përgjatë tre loteve të këtij segmenti kishin dorëzuar dosjet e …

Më shumë

Unaza e Madhe, mes tensionit IVMT shemb një objekt, policia nxjerr jashtë familjen

Inspektoriati Vendor i Mbrojtjes së Territorit në Tiranë, ka shembur këtë të martë një objekt dy-katësh, në zonën e Laprakës. Familjarët fillimisht kanë vendosur të qëndrojnë brenda objektit, por më pas uniformat e policisë kanë ndërhyrë, duke i nxjerë jashtë ata. E zonja e shtëpisë, që u shemb si pasojë …

Më shumë

Shqipëria dhe Kroacia nënshkruajnë marrëveshjen e përbashkët për Partneritetin Strategjik

Shqipëria dhe Kroacia nënshkruajnë marrëveshjen e përbashkët për Partneritetin Strategjik

Kreu i qeverise shqiptare, Edi Rama u takua të marten në Zagreb me homologun e tij kroat, Andrej Plenkovic, takim i cili u finalizua me nënshkrimin e një marrëveshjeve të përbashkët për Partneritetin Strategjik. Takimi u zhvillua gjatë Samitit të Kryeministrave të iniciativës të Europës Qendrore, që zhvilloi punimet në …

Më shumë

MEPJ bën thirrje për hetim të plotë të vrasjes së një shqiptar nga një anëtar i “Agimit të Artë”

Ministria për Europën dhe Punët e Jashtme ka kërkuar këtë të martë nga autoritetet greke, zbardhjen e ngjarjes së ndodhur në fund të muajit nëntor, ku mbeti i vdekur Petrit Zifle 63-vjeç në Korfuz, pasi u ekzekutua nga një grek që u arrestua më 30 nëntor. Ministria e Jashtme shpreh keqardhjen …

Më shumë

PD drejt kuvendit të 15 dhjetorit

PD drejt kuvendit të 5 dhjetorit

Partia Demokratike më e madhja e opozitës së djathtë në Shqipëri mbylli procesin e zgjedhjeve për kryetarët e 69 degëve të saj. Ata do të ftohen në kuvendin e 15-dhjetorit, për t’u bërë pjesë e vendimarrjeve të rëndësishme, votëbesimit të kryesisë, Këshillit të ri Kombëtar, si dhe të nënkryetarëve dhe …

Më shumë

ASHK-ja, Lame: Nga 4.4 milionë prona në Shqipëri, 2.5 milionë janë me probleme

Parlamenti nisi diskutimet për krijimin e Agjencisë Shtetërore të Kadastrës në Shqipëri, institucion që do të shkrijë në një të vetëm, Agjencinë e Legalizimeve, Hipotekën dhe Agjencine e Iventarizimit dhe Transferimit të Pronës Publike. Kjo agjenci do të bëjë regjistrimin e të gjithë pasurive në territorin shqiptar, një proces problematik …

Më shumë