KRYEFAQJA » LAJME » Vendi (Faqe 1061)

Vendi

Parlament, nis diskutimi i buxhetit 2016 dhe paketës fiskale

Parlament, nis diskutimi i buxhetit 2016 dhe paketës fiskale

Me mbledhjen e Komisionit të Ekonomisë, parlamenti shqiptar ka nisur valën e diskutimeve për buxhetin e  shtetit 2016 dhe paketën fiskale. Ministri i financave Shkëlqim Cani, e vlerësoi buxhetin e 2016 si buxhetin e mirëqënies së qytetarëve. Sipas tij kjo do të arrihet përmes mbështetjes së reformave strukturore, të cilat …

Më shumë

Terrorizmi, Tahiri: “Nuk ka nevojë për t’u shqetësuar. Shqipëria nuk është imune, por ne kemi marrë masat e nevojshme”

Terrorizmi, Tahiri: “Nuk ka nevojë për t’u shqetësuar. Shqipëria nuk është imun, por ne kemi marrë masat e nevojshme"

Autoritete shqiptare po lëshojnë mesazhe qetësie dhe sigurie, pas lajmeve të përhapura nga mediat se Shqipëria mund të jetë objekt i sulmeve terroriste. Ministri i Punëve të Brendshme, Saimir Tahiri ka raportuar të hënën në Komisionin e Sigurisë Kombëtare, masat e marra nga Policia e Shteti. “Nuk ka nevojë për …

Më shumë

Shqipëria, Kosova dhe Maqedonia, program të përbashkët për arsimin dhe shkencën

Shqipëria, Kosova dhe Mqedonia, program të përbashkët për arsimin dhe shkencën

Në Muzeun e Alfabetit të gjuhës shqipe në Manastir, ministrat e Arsimit të Maqedonisë, Shqipërisë dhe Kosovës, Abdilaqim Ademi, Lindita Nikolla dhe Arsim Bajrami, kanë firmosur Programin e Përbashkët Ekzekutiv. Ky program parashikohej nga marrëveshja në sferën e arsimit dhe shkencës që u arrit mes tre vendeve pesë muaj më …

Më shumë

Situatë e vështirë nga rreshjet

Situatë e vështirë nga rreshjet

Rreshjet e shumta të së dielës kanë provokuar një situatë të vështirë në qarqe të ndryshme të Shqipërisë. Një shtetas ka humbur jetën në Dibër ndërsa ishte duke pastruar një kanal uji në një hidrocentral lokal. Ka patur përmbytje nga uji, mungesë energjie elektrike, dëmtime të urave, bllokime rrugësh për …

Më shumë

Tusk në Tiranë

Tusk të dielën në Tiranë

(E Përditësuar) Presidenti i Këshilli Europian, Donald Tusk, ka mbërritur të shtunën në mbrëmje në Tiranë, ku është pritur nga ministrja e integrimit Klajda Gjosha. Në axhendën e publikuar nga zyra e kryeministrisë bëhet e ditur se zyrtari i lartë i Bashkimit Europian do të pritet në orën 10:00 nga …

Më shumë