KRYEFAQJA » LAJME » Vendi (Faqe 1060)

Vendi

Keqijang: Kina do të investojë në portet e Baltikut, Adriatikut dhe Detit të Zi

Kryeministri kinez Li Keqiang bëri të ditur të martën se Kina do të investojë në ndërtimin dhe përmirësimin e infrastrukturës në portet e Baltikut, Adriatikut dhe Detit të Zi për nxitjen e bashkëpunimit të mëtejshëm. Deklarata e kryeministrit të Kinës u bë në ceremoninë e hapjes së forumit të pestë …

Më shumë

Nishani në Samitin e Jashtëzakonshëm të Krerëve të Shteteve të Procesit të Brdo-Brionit

Nishani dekreton emerimet e kërkuara nga Rama

Me iniciativë të Presidentëve të Kroacisë dhe Sllovenisë, më 25 nëntor 2015, është thirrur për t’u mbajtur në Zagreb të Kroacisë, Samiti i Jashtëzakonshëm i Krerëve të Shteteve të Procesit të Brdo-Brionit. Sikurse njofton  presidenca shqiptare, në këtë samit do të marri pjesë edhe presidenti Bujar Nishani. Në fokus të …

Më shumë

Pritshmëri të larta për Takimin e Suzhout

Pritshmëri të larta për Takimin e Suzhout

Në qytetin Suzhou të Kinës Jugore, nis të martën takimi dy ditor i udhëheqësve të Kinës dhe vendeve të Europës Qendrore e Lindore. Marrin pjesë kryeministri i Shqipërisë, Maqedonisë, Polonisë, Çekisë, Sllovakisë, Hungarisë, Sllovenisë, Kroacisë, Bosnjë Hercegovinës, Serbisë, Malit të Zi, Rumanisë, Bullgarisë, Estonisë, Lituanisë dhe Letonisë. Sipas një sondazhi …

Më shumë

BB 32 milion për shëndetësinë shqiptare

Ndërron jetë i riu vrasës

Banka Botërore ka prezantuar një tjetër projekt për shëndetësinë shqiptare. Projekti “Përmirësimi i Sistemit të Shëndetësisë”, ka vlerën 32 milionë euro. Tahseen Sayed përfaqësuesja e Përhershme e Bankës Botërore për Shqipërinë, tha se “është shumë e rëndësishme që çdokush në Shqipëri të ketë akses të shërbimeve shëndetësore,  pavarësisht se çfarë …

Më shumë

Rama sërisht në Kinë

Rama sërisht në Kinë

Kryeministri Edi Rama u nis të hënën për një vizitë tre-ditore në Republikën Popullore të Kinës. Ai është ftuar të marri marrë pjesë në takimin e 4-t të nivelit të lartë në kuadër të nismës së bashkëpunimit mes Kinës dhe vendeve të Europës Qendrore dhe Lindore. Mikpritësi i takimit me …

Më shumë

Dekriminalizimi, kushtetuta pritet të ndryshojë në katër nene

Dekriminalizimi, kushtetuta pritet të ndryshojë në katër nene

Socialistët dhe demokratët hodhn një tjetër hap të rëndësishëm drejt miratimit të projektligjit për dekriminalizimin e politikës. Në komisionin e posacëm parlamentar ata kanë votuar të hënën sëbashku për ndryshimet e nevojshme kushtetuese. Sipas propozimeve do të duhet që të paktën katër nene të kushtetutës të ndryshojnë. “Kemi miratuar disa …

Më shumë

Shëbimet Publike, dokumentat shtetërore në një zyrë

Shëbimet Publike, dokumentat shtetërore në një zyrë

Qeveria shqiptare po synon të modernizojë Shërbimet Publike në vend. Thelbi i reformës është ndarja e sporteleve ku ofrohet shërbimi nga institucionet që prodhojnë shërbimin, tha kryeministri Edi Rama gjatë inagurimit të një shërbimi të ri të Qendrës së ofrimit të Shërbimeve Publike të Integruara (ADISA) në Zyrën e Regjistrimit …

Më shumë