KRYEFAQJA » LAJME » Vendi (Faqe 1059)

Vendi

Meta në SHBA merr pjesë në Forumin Global të Komitetit Hebraik Amerikan

Me ftesë të Komitetit Hebraik Amerikan, Kryetari i Kuvendit Ilir Meta mori pjesë në Forumin Global të këtij komiteti në Washington DC, gjatë të cilit u zhvilluan edhe dy seanca kushtuar marrëdhënieve mes popullit shqiptar dhe popullit hebre. Z. Meta foli për kontributin e jashtëzakonshëm të shqiptarëve në mbështetje të …

Më shumë

Ambasadori gjerman Hofman: Politika shqiptare të gjejë gjuhën e përbashkët për të mirën e vendit

Ambasadori gjerman Hofman: Politika shqiptare të gjejë gjuhën e përbashkët për të mirën e vendit

Pas tre vitesh në Shqipëri, tashmë në prag të largimit, ambasadori gjerman Helmut Hoffman ndërsa i referohet politikës, e përshkruan Tiranën me një klimë tejet të politizuar. Kjo sipas tij ka reflektuar edhe në reforma të rëndësishme për vendin, siç është edhe reforma në drejtësi. Në vlerësimin e ambasadorit Hoffman, …

Më shumë

Gjosha për reformën në drejtësi: Palët politike të dialogojnë!

Ministrja e Integrimit Klajda Gjosha ka bërë thirrje të martën që palët politike të dialogojnë sërish për gjetjen e konsensusit për reformën në drejtësi. Duke kujtuar se reforma është kusht, ministrja Gjosha ka përjashtuar dështimin dhe e sheh kompromisin si detyrim ndaj qytetarëve për arritjen e çeljes së negociatave. “Unë …

Më shumë

Tiranë, restaurohet dhe hapet për publikun Kulla e Sahatit dhe Muzeu i brendshëm i saj

Restaurohet dhe hapet për qytetarët Kulla e Sahatit dhe muzeu i brendshëm i saj. Restaurimi është bërë nga Bashkia e Tiranës dhe Ministria e Kulturës, me mbështetjen e ambasadës amerikane dhe Dhomës Kombëtare të Tregtisë. Në ceremoninë e hapjes kryebashkiaku Erion Veliaj e cilësoi simbolin e kryeqytetit si një vlerë …

Më shumë

“IMSI Catcher”, pezullohet drejtori i Policisë së Shtetit Haki Çako, arrestohen dy zyrtarë

Rama: Pezullimi i Çakos, makinacion i rëndomtë i prokurorisë

Një stuhi pezullimesh e shkarkimesh ka përfshirë Policinë e Shtetit. Gjykata e Tiranës ka vendosur pezullimin nga detyra të kreut të Policisë së Shtetit Haki Cako, pas akuzave për shpërdorim detyre të Prokurorisë së Tiranës e cila ka nisur hetimet për pajisjen përgjuese “IMSI Catcher”. Ndërkaq janë arrestuar drejtor i …

Më shumë

Durrës, arkeologë shqiptarë e francezë zbulojnë vazhdimësi kronologjike për jetën e qytetit antik

Zbulime të rëndësishme arkeologjike kanë dalë në pah gjatë gërmimeve që po zhvillohen paralelisht në tre pika të qytetit të Durrësit. Projekti që ka nisur zbatimin në vitin 2012 nga Instituti Arkeologjik Shqiptar dhe Universiteti Lyon 2, këtë radhë është zhvendosur tek muri i kalasë, tek termat romake në themelet …

Më shumë

Nis takimi Rama – Basha

Kushtet e PS dhe PD për dialog

Në Pallatin e Kongreseve në Tiranë ka nisur takimi i shumëpritur mes kreut të maxhorancës Edi Rama dhe kreut të opozitës Lulzim Basha. Zoti Rama ka mbërritur i shoqëruar nga kreu i komisionit të Reformës në Drejtësi deputeti socialist Fatmir Xhafa dhe sekretari i përgjithshëm i LSI Petrit Vasili. Prania …

Më shumë