KRYEFAQJA » LAJME » Vendi (Faqe 1057)

Vendi

Gjosha për reformën në drejtësi: Palët politike të dialogojnë!

Ministrja e Integrimit Klajda Gjosha ka bërë thirrje të martën që palët politike të dialogojnë sërish për gjetjen e konsensusit për reformën në drejtësi. Duke kujtuar se reforma është kusht, ministrja Gjosha ka përjashtuar dështimin dhe e sheh kompromisin si detyrim ndaj qytetarëve për arritjen e çeljes së negociatave. “Unë …

Më shumë

Tiranë, restaurohet dhe hapet për publikun Kulla e Sahatit dhe Muzeu i brendshëm i saj

Restaurohet dhe hapet për qytetarët Kulla e Sahatit dhe muzeu i brendshëm i saj. Restaurimi është bërë nga Bashkia e Tiranës dhe Ministria e Kulturës, me mbështetjen e ambasadës amerikane dhe Dhomës Kombëtare të Tregtisë. Në ceremoninë e hapjes kryebashkiaku Erion Veliaj e cilësoi simbolin e kryeqytetit si një vlerë …

Më shumë

“IMSI Catcher”, pezullohet drejtori i Policisë së Shtetit Haki Çako, arrestohen dy zyrtarë

Rama: Pezullimi i Çakos, makinacion i rëndomtë i prokurorisë

Një stuhi pezullimesh e shkarkimesh ka përfshirë Policinë e Shtetit. Gjykata e Tiranës ka vendosur pezullimin nga detyra të kreut të Policisë së Shtetit Haki Cako, pas akuzave për shpërdorim detyre të Prokurorisë së Tiranës e cila ka nisur hetimet për pajisjen përgjuese “IMSI Catcher”. Ndërkaq janë arrestuar drejtor i …

Më shumë

Durrës, arkeologë shqiptarë e francezë zbulojnë vazhdimësi kronologjike për jetën e qytetit antik

Zbulime të rëndësishme arkeologjike kanë dalë në pah gjatë gërmimeve që po zhvillohen paralelisht në tre pika të qytetit të Durrësit. Projekti që ka nisur zbatimin në vitin 2012 nga Instituti Arkeologjik Shqiptar dhe Universiteti Lyon 2, këtë radhë është zhvendosur tek muri i kalasë, tek termat romake në themelet …

Më shumë

Nis takimi Rama – Basha

Kushtet e PS dhe PD për dialog

Në Pallatin e Kongreseve në Tiranë ka nisur takimi i shumëpritur mes kreut të maxhorancës Edi Rama dhe kreut të opozitës Lulzim Basha. Zoti Rama ka mbërritur i shoqëruar nga kreu i komisionit të Reformës në Drejtësi deputeti socialist Fatmir Xhafa dhe sekretari i përgjithshëm i LSI Petrit Vasili. Prania …

Më shumë

Shqipëria dhe Kina drejt thellimit të bashkëpunimit ekonomik

Shqipëria dhe Kina drejt thellimi të bashkëpunimit ekonomik

Shqipëria dhe Kina po vazhdojnë të ecin me vendosmëri drejt thellimi të bashkëpunimit ekonomik. Zëvendëskryeministri Niko Peleshi ka pritur të hënën në takim një delegacion kinez të kryesuar nga Këshilltari i Shtetit i Republikës Popullore të Kinës Yang Jing, i cili po viziton Shqipërinë. Të dy bashkëbiseduesit shprehën e edhe …

Më shumë

“Euro 2016”, “Blick” edhe në shqip

"Blick" edhe në shqip

E përditshmja zvicerane “Blick” ka bërë të ditur se deri në ditën e ndeshjes Shqipëri-Zvicër, do të ofrojë informacione për kombëtaren shqiptare edhe në gjuhën shqipe. “Të nderuar motra dhe vëllezër nga Zvicra, gjatë tanë javës së ardhshme gazeta “Blick” ju informon në gjuhën shqipe. Ngjarjet më aktuale të Kombëtares …

Më shumë