KRYEFAQJA » LAJME » Vendi (Faqe 1055)

Vendi

Qeveria Shqiptare do të vazhdojë të mbështesë projektet në Gjirokastër

Qeveria shqiptare do të vazhdojë te mbështesë Gjirokastrën me projekte zhvillimore. Janë 7 projekte në vlerën e 900 milion lekëve që qeveria ka akorduar për këtë qytet në kuadër të programit “Rilindje Urbane”. Ministria e Zhvillimit Urban “Eglantina Gjermeni” teksa inspektoi dy projektet e para që po konkretizohen pranë zonave …

Më shumë

Ministri Tahiri, thirrje emigrantëve në Greqi që të regjistrohen

Tahiri: Policia nuk ka shkelur e as do të shkeli ligjin!

Ministri i Punëve të Brendshme Saimir Tahiri ka zhvilluar në Athinë një takim me shoqatat e emigrantëve shqiptarë, të cilëve u ka shpjeguar procesin e regjistrimit që ka ndërmarrë shteti shqiptar kohët e fundit. Ministri Tahiri u ka thënë përfaqësuesve të emigrantëve se regjistrimi është një mekanizëm për t’u shërbyer …

Më shumë

Gjiknuri: Sanksione ndaj bizneseve që kanë ndërprere marrëveshjet me OSHEE

Ministri e Energjitikës Damian Gjiknuri paralajmëroi se ndaj 690 bizneseve që kanë thyer në mënyrë të njëanshme aktmarrëveshjet e nënshkruara me kompaninë për pagesën me këste të borxheve të prapambetura, do të fillojnë të aplikohen sanksione. Ato parashikojnë jo vetëm ndërprerjen e energjisë elektrike, por edhe vendosjen e barrës hipotekore …

Më shumë

BB shpreh optimizëm të matur për zhvillimin aktual dhe perspektiv të Shqipërisë

BB shpreh optimizëm të matur për zhvillimin aktual dhe perspektiv të Shqipërisë

Banka Botërore shprehu optimizëm të matur për zhvillimin ekonomik aktual dhe perspektiv të Shqipërisë. Gjatë prezantimit të premten të Raportit të Rregullit Ekonomik për Europën Juglindore në Tiranë, Drejtoresha e BB-se për Shqipërinë Tahseen Sayed tha se ekonomia shqiptare u rrit me 2.6 për qind në 2015, e mbështetur nga …

Më shumë

Panariti dhe Vllahutin diskutojnë mbi rrjetet tregëtare europiane të ushqimit në Shqipëri

Panariti dhe Vllahutin diskutojnë mbi rrjetet tregëtare europiane të ushqimit në Shqipëri

Ministria Bujqësisë dhe Delegacioni Europian në Tiranë, po shqyrtojnë rrugët e rritjes së pranisë së rrjeteve tregëtare europiane të ushqimit në Shqipëri. Gjatë një takimi midis ministrit Edmond Panariti dhe ambasadorja e BE në Shqipëri, Romana Vlahutin, pala shqiptare ka propozuar krijimin e platformave te integruara për çmimet me shumicë …

Më shumë

Debate dhe tension në parlament

Përplasje në parlament, Noka godet Braçen dhe përjashtohet nga seanca

Parlamenti shqiptar ka përjetuar momente tensioni pasi deputeti socialist Erjon Braçe dhe ish-kryeministrit demokrat Sali Brisha, gjatë një debati të ashpër,  i veshën njëri-tjetrit deri epitete vulgare. Situata u rëndua duke e detyruar kryeparlamentarin Meta të ndërpresë për disa minuta seancën. Më parë ish-kryeministri Sali Berisha tha në ligjëratën e …

Më shumë