KRYEFAQJA » LAJME » Vendi (Faqe 1051)

Vendi

Prokuroria regjistron kallzimin ndaj Tahirit, KLD e akuzon për kanosje të gjyqtarit

Pak ditë pas referimit të një padie që mban vulën e Këshillit të lartë të drejtësisë, ndaj ministrit Tahiri, prokurorët marrin në dorëzim kallzimin penal. Zyrtarisht mësohet se nga kallzimi i keshillit të lartë të drejtësisë, ministri Tahiri akuzohet për kërcënim të gjyqtarit Arjan Aliaj, pasi ai dha vendimin për …

Më shumë

Drejtoresha e Agjensisë Kombëtare të provimeve:Tezat e dala të pavërteta

Pretendimet për daljen e tezës së matematikës në rrjetet sociale, Drejtoresha e Agjensisë Kombëtare të provimeve Rezana Vrapi i ka quajtur spekullime të atyre që kanë kërkuar të cënojnë besueshmërinë procesit të maturës shtetërore. Për sa i përket rezultateve të provimit të parë të Maturës Shtetërore, atë të gjuhës së huaj, …

Më shumë

Fushatë ndërgjegjësuese në kuadër të ditës botërore të refugjatëve

Raporti i UNHCR: Numër rekord në botë i të zhvendosurve

Ministria e Brendshme në bashkëpunim me zyrën e UNHCR nisën një fushatë ndërgjegjësuese në kuadër të Ditës Botërore të Refugjatëve. Fushata synon të ndihmojë në integrimin e refugjatëve dhe t’u gjendet pranë në nevojat e tyre. zv/ministrja e Brendshme Elona Gjebrea tha se kjo ditë merr një kontekst tjetër në …

Më shumë

Një spektakël për të mos u humbur dhe një krenari tjetër shqiptare mes yjeve të operas botërore

Ndërsa Shqipëria, Franca dhe Europa janë përfshirë nga ethet e zjarrta të futbollit, një shqiptare tjetër është mbretëresha e mbrëmjes në teatrin e mrekullueshëm antik të Orange në Francë. Ermonela Jaho hap mbrëmjen e arieve më të mira nga interpretet më të mëdhenj të momentit në festën e muzikës. Spektakli …

Më shumë

Reforma në Drejtësi, vazhdon tensioni në marrëdhëniet mes PS dhe PD

Reforma në Drejtësi, vazhdon tensioni në marrëdhëniet mes PS dhe PD

Marrëdhëniet mes maxhorancës dhe opozitës mbi Reformën në Drejtësi vazhdojnë të mbeten të tensionuara. Në mbledhjen e rradhës të këtij komisioni të zhvilluar të hënën, deputetët e opozitës nuk ishin të pranishëm. Kreu i komisionit Fatmir Xhafaj shprehu keqardhjen për atë që ai e quajti bojkot i opozitës, ndërsa deputeti …

Më shumë

Ish-tuneli i nëndetëseve në Porto Palermo do të hapet këtë verë për vizitorët

Ish-tuneli i nëndetëseve në Porto Palermo do të hapet këtë verë për vizitorët

Një nga krenaritë e ushtrisë shqiptare në kohën e komunizmit, ish-tuneli i nëndetëseve në Porto Palermo do të hapet këtë verë për vizitorët. Lajmin e bën të ditur për TVSH drejtori i Agjencisë Kombëtare të Bregdetit, Auron Tare. “Do hapet në mes të muajit korrik. Jemi në bashkëpunim me Ministrine …

Më shumë