KRYEFAQJA » LAJME » Vendi (Faqe 1042)

Vendi

Vllahutin: “Dialogu dhe diskutimi kanë rëndësi kritike për suksesin e reformës”

Delegacioni i Bashkimit Evropian në Tiranë ka shprehur keqardhjen pasi PD refuzoi propozimin për kompromis të SHBA dhe BE për miratimin e Reformës në Drejtësi. "Besueshmëria e reformës në drejtësi varet përgjithësisht nga besueshmëria e vetingut të gjyqtarëve dhe prokurorëve" nënvizohet në deklaratën e posaçme të delegacionit të BE. "Propozimi aktual për kompromis reflekton pozicionin tonë të qartë që komuniteti ndërkombëtar duhet të sigurojë monitorim të fuqishëm për të garantuar besueshmërinë e procesit, përfshirë pre-vetingun e anëtarëve të organeve të vetingut, duke dhënë, sipas rastit, rekomandime negative" sqaron BE në deklaratë dyshimet e hedhura nga PD. "Komuniteti ndërkombëtar nuk ka sugjeruar kurrë pasjen e ndonjë pushteti ekzekutiv, meqë është thelbësore që autoritetet shqiptare të ruajnë zotërimin e plotë" shton më tej deklarata. Megjithatë deklarata e delegacionit të BE në Tiranë vlerëson se negociatat duhet të mbërrijnë në një konkluzion pozitiv. Në Tiranë që prej të mërkurës ndodhet zëvendës Sekretarja e Përgjithshme e Shërbimit Evropian të Aksionit të Jashtëm Helga Schmid, e cila do të përmiqet sërish të gjejë kompromis.

“Projekti Euralius IV do të kontribuojë për t’u rikthyer njerëzve besimin te sistemi i drejtësisë, te konsolidimi i demokracisë dhe shteti ligjor në Shqipëri” tha të enjten ambasadorja e BE në Tiranë Romana Vllahutin, gjatë takimin e tretë të Komitetit Drejtues të EURALIUS IV. Zonja Vllahutin, aktualisht një aktoret kryesore …

Më shumë

Reforma në drejtësi, vazhdojnë bisedimet për sheshimin e mosmarrëveshjeve

Reforma në drejtësi, vazhdojnë bisedimet për sheshimin e mosmarrëveshjeve

Zhvillimet e fundit të reformës në drejtësi, veçanërisht pakënaqësitë dhe kundërshtimet e opozitës, kanë sjellë një shpeshtim të takimeve mes aktorëve kryesore gjatë orëve të fundit. Kryeministri Edi Rama ka pritur pas diten e së mërkurës në selinë e qeverisë ambasadorin e SHBA, Donald Lu dhe ambasadoren e BE Romana …

Më shumë

Meta : miratimi i reformës në drejtësi të bëhet në mënyrë konsensuale, gjithëpërfshirësë dhe të besueshme

Meta: Klasës politike shqiptare i mungon atdhedashuria

LSI, partia e dytë e madhe në koalicionin qeveritar dhe e treta në parlamentin shqiptar, ka bërë thirrje që miratimi i reformës në drejtësi të bëhet në mënyrë konsensuale, gjithëpërfshirësë dhe të besueshme. “Lëvizja Socialiste për Integrim mbetet e bindur se konsensusi politik në Parlament për amendamentet kushtetuese është i …

Më shumë

Rama parlajmëron doganat

Rama parlajmëron doganat

Kryeministri Edi Rama u ka kërkuar punonjësve të doganave të rritin performancën në punë, pasi në të kundërt do të merren masa, bëjnë të ditur burime mediatike. Paralajmërimet e tij zoti Rama i bëri gjatë analizës së vitit 2015 dhe parashikimeve për vitin 2016. Doganat shqiptare mbeten një sektor delikat …

Më shumë