KRYEFAQJA » LAJME » Vendi (Faqe 1030)

Vendi

Rekomandimet e Komisionit të Venecias,kriteri kryesor i demokratëve për miratimin e reformës në drejtësi

PD paraqet amendamentin e dekusarizimit

Rekomandimet e Komisionit të Venecias do të jenë kriteri kryesor i demokratëve për miratimin e reformës në drejtësi. Këtë qëndrim ata e rikonfirmuan edhe sot në mbledhjen e grupit parlamentar zhvilluar me dyer të mbylluara. Këtë mbledhje që u drejtua nga Kryetari i Grupit Paloka, pasi Kryedemokrati Basha po merrte …

Më shumë

Parlament, komisionet diskutojnë rreth ekskluzivitetit të Aeroportit Ndërkombëtar “Nënë Tereza”

“Nënë Tereza”, rritet numri i udhëtarëve, por edhe i çmimeve

Ministri i Transportit dhe Infrastrukturës, Edmond Haxhinasto si dhe ai i Financave, Arben Ahmetaj, kanë dhënë të mërkurën para komisionit parlamentar të ekonomisë më shumë hollësi rreth marrëveshjes së arritur me Kompaninë “Tirana Airport Partners” për zvogëlimin e rrezes së ekskluzivitetit të Aeroportit Ndërkombëtar “Nënë Tereza”. Marrëveshja e lidhur në …

Më shumë

Prezantohet “Manuali i Shëndetësisë Shqiptare”

Gripi, bie fluksi, por epidemia vazhdon

Instituti i Shëndetit Publik ka prezantuar të mërkurën përpara organizatave ndërkombëtare që operojnë në fushën e shëndetësisë në Shqipëri “Manualin e Shëndetësisë Shqiptare”. Ai është rezultat i një pune intensive dy vjeçare. Manuali ofron për herë të parë 92 tregues shëndetësorë të unifikuar të shëndetit të shqiptarëve. Në konferencën Ndërkombëtare …

Më shumë

Dekriminalizimi, sot afati i fundit i deklarimeve

Dekriminalizimi, sot afati i fundit i deklarimeve

Sot është afati i fundit që punonjësit e administratës publike duhet të dorëzojnë formularët e vetëdeklarimit, në funksion të ligjit të dekriminalizimit.  Sipas burimeve nga Ministria e Inovacionit dhe Administratës Publike, deri më sot, pothuajse të gjithë punonjësit e administratës, rreth 20 mijë e 500 persona, rezultojne ta kenë përmbushur …

Më shumë