KRYEFAQJA » LAJME » Vendi (Faqe 1029)

Vendi

Gjosha: Shqiptarët besojnë te projekti europian dhe një Europë e bashkuar është më e sigurt

Ministrja e Integrimit Gjosha, ishte në Londer me ftesë të Akademisë Diplomatike në forumin e organizuar nga kjo akademi. Ne prezantimin e saj “Shqipëria në rrugën e saj drejt BE”, Ministrja shqiptare e integrimit theksoi se shqiptarët besojnë te projekti europian dhe një Europë e bashkuar është më e sigurt. …

Më shumë

“Google Street View” , një projekt i cili do të ndihmoje turizmin shqiptar

Bregdeti, qytetet muze dhe historike, turizmi malor dhe jo vetëm do të mund të shihen nëpërmjet internetit nga fotot e realizuara nga Google, nëpërmjet projektit “Google street vieë” . Një tjetër aplikacion i Google është në projekt të vihet në dispozicion të portaleve on line në shqip, për të qënë …

Më shumë

Ministri i jashtëm Bushati ka nisur një tur në Austri e Gjermani

Vendet e rajonit po diskutojnë të adresojnë zgjidhjen e mosmarrëveshjeve dypalëshe. Në konferencen e posaçme në Vjenë, ministrat e jashtëm të rajonit, propozuan krijimin e instrumenteve për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve dypalëshe si dhe ndërtimin e një strukture për matjen e progresit. Në prani dhe të ministrave të jashtëm të Austrisë …

Më shumë

Nishani pritet nga Tusk

Nishani pritet nga Tusk

Presidenti i Këshillit të Europës Donald Tusk, ka vlerësua progresin e bërë nga Shqipëria vitet e fundit, ndërsa ka garantuar bashkëpunim politik për reformat. Zoti Tusk i bëri këto deklarata gjatë një konference të përbashkët shtyp me presidentin e Shqipërisë Bujar Nishani, pas një takimi dy palësh në Bruksel. Presidenti …

Më shumë

Papa Françesku firmos dekretin e shpalljes për 38 Martirë të Kishës Katolike

Presidenti Nishani dekoron 38 Martirët e Kishës Katolike

Pontifikati i Papa Françeskut, pasurohet me martirë të rinjë të shekullit XX. Ashtu sikurse pritej Papa Françesku ka firmosur dekretin i cili shpall zyrtarisht martirizimin e 38 Martirë të Kishës katolike të vrarë në vitet 1945-1974 nga regjimi komunist në Shqipëri. Njoftimi është dhënë të mërkurën nga Imzot Angelo Massafra, …

Më shumë