KRYEFAQJA » LAJME » Vendi (Faqe 1028)

Vendi

Haxhinasto: Numri i aksidenteve me vdekshmëri është ulur me 20 përqind

Haxhinasto: Numri i aksidenteve me vdekshmëri është ulur me 20 përqind

Qeveria shqiptare ka arritur ta uli me 20 përqind numrin e aksidenteve me vdekshmëri. Lajmi është dhënë nga Ministri i Transporteve dhe Infrastrukturës, Edmond Haxhinasto në  konferencën “Standardet e Sigurisë Rrugore në Bashkimin Europian, pikë referimi për Shqipërinë” organizuar të mërkurën në Tiranë. “Në janar të 2014 u bë një …

Më shumë

Prezantohet “Masterplani i Gazit për Shqipërinë”

Prezantohet “Masterplani i Gazit për Shqipërinë”

Në Tiranë qeveria ka prezantuar “Masterplani i Gazit për Shqipërinë”, i cili pritet të zbatohet në harkun kohor 2020-2040. Ministri i Energjisë dhe Industrisë Damian Gjiknuri, duke e konsideruar gazin si një burim alternativ të domosdoshëm në fushën energjetike, tha se “Po hedhim piketat e një zhvillimi të qëndrueshëm që …

Më shumë

Rama: Do heqim barrierat jotarifore me disa vende të Ballkanit

Rama: Do heqim barrierat jotarifore me vendet e Ballkanit

Gjashtë vende të rajonit të Ballkanit, kanë mbështetur propozimin e Shqipërisë për të lehtësuar shkëmbimet tregtare. Kjo është bërë e ditur nga kryeministri shqiptar Edi Rama, pas përfundimit të Samitit të Parisit. Sipas marrëveshjes nga shtatori shkëmbimet tregtare mes Shqipërisë, Serbisë, Bosnjë Hercegovinës, Kosovës, Malit të Zi, Maqedonisë dhe Kroacisë do të …

Më shumë

Samiti i Parisit, Rama mes Merkel dhe Holland

Samiti i Parisit, Rama mes Merkel dhe Holland

Kryeministrat e vendeve të Ballkanit perëndimor dhe përfaqësues të lartë të Bashkimit Europian dhe institucioneve financiare ndërkombëtare, u takuan të hënën pas dite në Paris në takimin e tretë të nivelit të lartë. udhëheqësit e Ballkanit në prani të presidentit frrancez Fransua Holland, kancelares gjermane Angela Merkel, kancelarit austriak Christian …

Më shumë

Nishani: Ngjarja e Rinasit, pasojë heqja e kompetencave të presidentit

Nishani dekreton buxhetin 2017

Presidenti Bujar Nishani është përfshirë në polemikat lidhur me ngjarjen e ditëve të fundit në Aeroportin Ndërkombëtar “Nënë Tereza”, ku persona ende të padidentifikuar rrëmbyen rreth 1 milionë euro në terminalin e transfertave të parave. Në një reagim të presidencës, ngjarja konsiderohet si kriminale, por ndërkohë vërehet se “Ky rast …

Më shumë

Harito në Forumin e Parisit: Shqipëria rol lider në Ballkan për ndërlidhjen dixhitale

Shqipëria me mbështetjen e Këshillit të Bashkëpunimit Rajonal dhe BE-së ka marrë një rol lider në Ballkan në drejtim të ndërlidhjes dixhitale. Deklarata është bërë nga ministrja për Inovacionin dhe Administratën Publike, Milena Harito, gjatë Samitit të tretë për Ballkanin Perëndimor që po zhvillohet sot në Paris. Gjatë fjalës së …

Më shumë

Gjykata e Apelit lë në “Arrest shtëpie” Elvis Rroshin

Gjykata e Apelit ka lënë të pandryshuar masën e sigurisë “arrest shtëpie” për kryetarin e Bashkisë së Kavajës, Elvis Rroshi, i akuzuar për falsifikim të formularit të vetëdeklarimit në kuadër të ligjit për dekriminalizmin. Përfaqësuesi i akuzës kërkoi rikthimin në burg të kryebashkiakut me argumentin se vepra penale për të …

Më shumë