KRYEFAQJA » LAJME » Vendi (Faqe 1020)

Vendi

Lejet e ndërtimit për pallatet poshtë digës. Vijojnë replikat mes Nishanit e Veliajt

Gjykata rrëzon padinë e Nishanit ndaj Veliajt

Një ditë pasi presidenti Bujar Nishani i kërkoi drejtësisë të hetojë kryebashkiakun e Tiranës për shpifje, ky i fundit ka dalë përpara medias, duke e cilësuar presidentin përçarës të shoqërisë. Për kryebashkiakun, kreu i shtetit nuk është i fokusuar në interesin publik, por në atë personal. Kreu i Bashkisë ngriti …

Më shumë

Ndërtimi tek diga e liqenit, përplasje e pashembullt midis Nishanit dhe Veliajt

17 katëshi, gjykata nuk ndryshon trupën gjykuese

Marrëdhëniet mes presidentit Bujar Nishani dhe kreut të Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj janë acaruar ndjeshëm, rast i paprecedent ky në historinë e këtyre institucioneve. Gjithçka lindi pak kohë më parë pas një konflikti midis tyre për shkak të qëndrimit të papajtueshëm mbi ndërtimin nje këndi lojrash në parkun e …

Më shumë

ISHTI vijon inspektimet në terren, gjobiten 33 subjekte nga 693 kontrolle

Të gjitha pikat e tregtimit me shumicë dhe pakicë të karburanteve dhe lëndëve djegëse që abuzojnë me cilësinë do të shkojnë për ndjekje penale nga inspektoriati shtetëror teknik industrial. Ndërkaq, inspektoriati vijon kontrollet periodike në të gjithë territorin e vendit. Vetëm gjatë muajit Prill janë inspektuar 693 subjekte, nga të …

Më shumë

Formularët e vetdeklarimit. KQZ nis procedurat e verifikimit

formularet e vetdeklarimit, kqz, verifikim, pasuri

53 këshilltarë bashkiakë nuk kanë plotesuar dhe dorezuar brenda afateve ligjore formularet e vetdeklarimit . Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka nisur procedurat për verifikimin e të dhënave për të gjithë subjektet vetëdeklaruese pranë zyrave të gjëndjes civile dhe gjyqësore sikundër e kërkon ligji. Komisioni Qëndror i Zgjedhjeve bën me dije …

Më shumë

Basha ne Itali, PD-ja ka gati platformën që garanton zgjedhje të lira dhe të ndershme

Kryetari i Partisë Demokratike është takuar me drejtues të lartë të Senatit, Dhomës së Deputetëve dhe me zëvendësministrin e Jashtëm të Italisë. Në këto takime Basha tha se zbatimi i ligjit të dekriminalizimit është ekzistenciale për të sotmen dhe të nesërmen e demokracisë shqiptare dhe shtetit ligjor. Sa i takon …

Më shumë