KRYEFAQJA » LAJME » Vendi (Faqe 1010)

Vendi

Prokuroria shqiptare: Letërporosi në Greqi, sillni provat që implikojnë Klemend Balilin në trafikun ndërkombëtar

Çështja “Balili” përplas presidentin me kryeministrin

Pas nisjes së hetimeve kryesisht, mbi përfshirjen në trafik ndërkombëtar droge, të ish-drejtorit të transportit rrugor Sarandë,. Prokuroria e Përgjithshme kërkon prova konkrete nga shteti Grek i cili zbuloi përfshirjen e tij në një rrjet trafiku. Zyra e shtypit në prokurori bënë me dije se në datën 11 maj në …

Më shumë

DSHP: Uji i depozitave kolektive me përmbajtje të lartë mikrobike

Uji i depozitave kolektive dhe atyre individuale mbi pallate rezulton gjithmonë i ndotur me ngarkesë të lartë mikrobike. Konstatimi vjen nga Drejtoria e Shëndetit publik, pas analizimit të përmuajshëm të rreth 30 mostrave që vijnë si ankesa nga qytetarë të ndryshëm pranë laboratorit të kësaj drejtorie. Sipas shefit të higjenes …

Më shumë

Bashkia Vlorë e para bashki në vend që nënshkruan Planin Lokal të Mbrojtjes së Fëmijëve

Bashkia Vlore ka gati Planin Lokal të Mbrojtjes së Fëmijëve. Puna e përbashkët e specialistëve të pushtetit lokal dhe prezencës së OSBE-së nga sot do nisë zbatimin konkret. Ministri i Mirëqënies Sociale dhe Rinisë në këtë aktivitet deklaroi se mbrojtja e fëmijëve sot, përcakton të ardhmen e tyre. Ambasadori i …

Më shumë

Vlora çel sezonin turistik veror

Rama optimist për turizmin

Vlora është gati të presë turistët e diellit e rërës. Në një atmosferë plot energji, mes aktivitetesh kulturore, sportive e panaireve të shumëllojshëm, kryetari i Bashkisë Dritan Leli, tha se Vlora të tillë atmosfere do ketë gjatë gjithë verës: Edhe për përgatitjen e 38 kilomentrave vijë bregdetare të Lezhës, ka …

Më shumë

Komisioni për reformën në drejtësi pas orësh diskutimesh përmbyll me sukses kapitullin e dytë të reformës

Pas më se tre orë diskutimesh , komisioni i posaçëm për reformën në drejtësi u mbyll me një hap domethënës për ecurinë e këtij procesi. U përmbyll kapitulli i dytë i reformes, ai dedikuar Gjykatës Kushtetuese. Përfaqësuesi i mazhorancës në komision Pandeli Majko veçoi për rëndësinë, dakortësinë e gjetur mes …

Më shumë

Ministria e Mjedisit prezanton “Komponentin e Granteve Konkuruese”

druret, pyjet, mjedisi, ministria e mjedisit, ministri i mjadisit, shpyllezim, rrezik, parandalim

Ministria e Mjedisit prezantoi lançimin e “Komponentit të Granteve Konkuruese” në kuadër të Projektit të Shërbimeve Mjedisore. Në fjalën e tij Ministri i mjedisit Koka theksoi se granti prej 4 milionë Usd vjen në mbështetje të Moratoriumit 10-vjeçar të pyjeve. ”Falë moratoriumit i kemi mundësuar sot vendit tonë 5 mijë metër …

Më shumë

“Dita pa makina”, e përjavshme në Tiranë; Veliaj: Po investojmë në infrastrukturë dhe kulturë

Ditët pa makina do të shndërrohen në traditë në Tiranë. Gjatë një aktiviteti për hapësirat e gjelbëra dhe mobilitetin, kryebashkiaku Erion Veliaj lajmëroi se që prej datës 22 maj, Tirana do të përjetojë vazhdimisht ditë pa makina. Veliaj përsëriti se Bashkia e Tiranës po përpiqet të investojë jo vetëm në …

Më shumë