KRYEFAQJA » LAJME » Vendi (Faqe 10)

Vendi

PS padit KQZ-në, kërkon nga Kolegji Zgjedhor çertifikimin e këshillave bashkiakë për 4 bashki

Partia Socialiste ka depozituar sot 4 padi në Kolegjin Zgjedhor për rezultatin e zgjedhjeve të 30 Qershorit, me qëllim konstituimin e këshillave bashkiakë, duke kërkuar nga Kolegji shpërndarjen e mandateve për 4 këshilla bashkiakë. Padia e PS-së ka në fokus konstituimin e këshillave bashkiakë në  bashkië e Urës- Vajgurore, Konispolit, …

Më shumë

Itali, prangoset shqiptari me 3 mln euro drogë, i gjendet edhe armë me silenciator

Policia italiane ka arrestuar një 39-vjeçar shqiptar. Atij ju gjendën 3 mln euro drogë. Shqiptari i arrestuar, sipas njoftimit të policisë italiane, është Emiliano Keçi. Ai prej 2 javësh kishte marrë me qira një banesë në Bergamo. Lëvizjet e dyshimta çuan policinë e italiane në kontrollin 39-vjeçarit, teksa në çantë …

Më shumë

Kriza politike, Basha: Nuk ka dialog dhe pazar me Ramën

Në përfundim të mbledhjes me kryesinë dhe ish-grupin parlamentar, kryedemokrati Lulzim Basha tha se “kjo krizë politike mund dhe do të zgjidhet vetëm përmes parimeve dhe standardeve perëndimore”. “Dhe kjo krizë politike mund dhe do të zgjidhet vetëm përmes parimeve dhe standardeve perëndimore. Fund pandëshkushmërisë të politikanëve të kapur duke …

Më shumë

Ruçi, pret përfaqësues të Komitetit Amerikan Hebraik: SHBA, kontribut vendimtar në mbijetesën e kombit shqiptar, zhvillimin demokratik dhe reformat

Ruçi, pret përfaqësues të Komitetit Amerikan Hebraik: SHBA, kontribut vendimtar në mbijetesën e kombit shqiptar, zhvillimin demokratik dhe reformat

Kryetari i Kuvendit, z. Gramoz Ruçi, u takua me përfaqësues të Komitetit Amerikan Hebraik, të kryesuar nga Drejtori Ekzekutiv i Këshillit, David Harris, të cilët ndodhen për një vizitë zyrtare në Tiranë. Gjatë këtij takimi u diskutua për çështje të sigurisë në Ballkanin Perëndimor, mbi partneritetin midis SHBA-së dhe Shqipërisë …

Më shumë

Rama inspekton punimet për ndërtimin e stabilimentit “Yura  Corporation”

Në Fier nisën sot punimet për ndërtimin e stabilimentit “Yura  Corporation” për prodhimin e pjesëve teknologjike të autoveturave. Kryeministri Edi Rama mori pjesë në ceremoninë e organizuar për nisjen e këtij investimi, ku parashikohet të punësohen në përfundim të tij mbi 1 mijë persona. Rama vlerësoi programin real të investimit …

Më shumë

Meta rrëzon emërimin e Gjinushit në krye të Akademisë së Shkencave: Është pjesë e politikës!

Presidenti Ilir Meta ka refuzuar me një dekret të posaçëm emërimin e akademikut Prof. Skënder Gjinushi si kryetar i Akademisë së Shkencave. Arsyeja e refuzimit sipas zotit Meta është se “ditën e realizimit të procesit zgjedhor për Kryetar të Akademisë së Shkencave, zoti Skënder Gjinushi ligjërisht figuron në postin drejtues …

Më shumë

Presidenca rumune e BE-së: Rumania mbështet fuqishëm qëllimin e Shqipërisë për anëtarësimin në BE

“Ishte një mandat kompleks dhe ambicioz dhe veçoritë e presidencës tonë bazohen në risi, por edhe në sfida”. Kështu u shpreh në ceremoninë e përmbylljes së mandatit 6 mujor të presidencën së Këshillit të Bashkimit Evropian, ambasadori rumun në Shqipëri Mircea Perpelea. Gjatë fjalës së tij, ai u shpreh së …

Më shumë