KRYEFAQJA » LAJME » Vendi

Vendi

Zgjedhjet lokale, Rama: Votimet më 30 qershor! Basha: Tirania ndalohet me çdo çmim!

Zgjedhjet lokale, Rama: Votimet më 30 qershor! Basha: Tirania ndalohet me çdo çmim!

Zgjedhjet lokale të dekretuara për t’u mbajtur më 30 qershor kanë përplasur në distancë kryeministrin Edi Rama dhe kreun e opozitë së bashkuar Lulzim Basha. Paraditen e së hënës zoti Rama gjatë takimit me grupin parlamentar socialist tha se data e zgjedhjeve është 30 qershori, ndërsa u bëri thirrje socialistëve …

Më shumë

Bashkia e Lezhës, kandidati i “Bindjes Demokratike” tërhiqet nga gara për kryetar

Bashkia e Lezhës, kandidati i "Bindjes Demokratike" tërhiqet nga gara për kryetar

Kandidati i Partisë “Bindja Demokratike” për kreun e Bashkisë së Lezhës Salvador Kaçaj është tërhequr nga gara, vetëm pak orë pas regjistrimit nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve. Kjo u bë e ditur nga vetë zoti Kaçaj nëpërmjet një letre. “Disa rrethana dhe informacione gjatë këtyre ditëve më kanë nxitur të …

Më shumë

Zbatimi i marrëveshjeve Shqipëri-Kosovë, qershori afati përfundimtar

Krijimi i një zone të përbashkët ekonomike në rajon  ka bërë që Shqipëria e Kosova të punojnë për të përafruar legjislacionin mes tyre, por edhe me legjislacionin e Bashkimit Europian. Në takimin e dytë koordinues të ministrive përgjegjëse të Shqipërisë dhe Kosovës u adresuan çështje me interes të ndjeshme që …

Më shumë

Ruçi: Antifashizmi, atdhetarizmi, përkushtimi e sakrifica për liri e progres nuk vjetërohen kurrë!

Ruçi: Antifashizmi, atdhetarizmi, përkushtimi e sakrifica për liri e progres nuk vjetërohen kurrë!

Kreu i parlamentit shqiptar Gramoz Ruç ka çmuar edhe njëherë vlerat antifashiste të popullit shqiptar, duke nënvizuar se ato qëndrojnë në themel të qytetërimit të sotëm europian dhe perëndimor, dhe shtyjnë botën drejt të ardhmes, sigurisë, paqes dhe zhvillimit. Deklarimet e tij zoti Ruçi i bëri në një letër përshëndetëse …

Më shumë

Bashkëqeverisja, Rama: Pas 30 qershorit, bashkëpunimi me platformën do intensifikohet!

Rama përsërit: Votimet për zgjedhjet lokale do të jenë në 30 qershor

35 mijë qytetarë i janë drejtuar portalit të bashkëqeverisjes “Shqipëria që duam”. Kryeministri Edi Rama në takimin e përjavshëm me ata që kanë marrë zgjidhje pas adresimit të problemit të tyre në portal, tha se platforma është një mundësi reale për cilindo që nuk ka mundur të zgjidhë problemin në …

Më shumë

Basha për BBC: Vendimi është marrë: Progresi i Shqipërisë për hapjen e negociatave të anëtarësimit është i pamjaftueshëm!

Basha për BBC: Vendimi është marrë: Progresi i Shqipërisë për hapjen e negociatave të anëtarësimit është i pamjaftueshëm!

Kryetari i PD, Lulzim Basha ka dënuar dhe është distancuar nga dhuna gjatë protestave të opozitës së bashkuar shqiptare, por tha se ato janë shprehje e zëmërimit në rritje të shqiptarëve, në një kohë që shtyrja e hapjes së biisedimeve Shqipëri – BE, pak a shumë është vendosur.. Deklarimet e …

Më shumë