KRYEFAQJA » LAJME » Teknologji/Shkencë (Faqe 5)

Teknologji/Shkencë

Prezantohet nisma, Shqipëria dhe Kosova do të heqin tarifat për shërbimin “roaming”

Prezantohet nisma, Shqipëria dhe Kosova do të heqin tarifat për shërbimin “roaming”

Shqipëria dhe Kosova do të heqin tarifat për shërbimin “roaming”. Nisma u prezantua në komisionin e veprimtarive prodhuese të parlamentit shqiptar, ndërkohë që drafti i detajuar do të jetë gati javën e ardhshme. Sipas kreut të komisionit deputetit socialist Eduard Shalsi “Javën tjetër drafti është gati, do të nis konsulta …

Më shumë

Era digjitale e RTSH mbërrin edhe në Ultësirën Perëndimore

Era digjitale e RTSH mbërrin edhe në Ultësirën Perëndimore

Rruga e vështirë që të çon në pikën më të lartë në Pllanë, nuk i ka penguar grupet teknike për të ngritur këtë kryevepër të transmetimeve digjitale që ofron sinjale të fuqshme Full High Definition.Prej këtej me ndezjen transmetuesit të 42- të të RTSH në Shqipëri, sinjali digjital i Radiotelevizionit …

Më shumë

RTSH digjital tani edhe në fshatrat më të thellë

10 shtator, Tirana dhe Durrësi përfundimisht në erën e transmetimeve digjitale radiotelevizive

6 transmetuesit që përçojnë sinjalin digjital të RTSH në qarkun e Beratit, kanë përmirësuar ndjeshëm cilësinë e transmetimit të paketës së kanaleve të Televizionit Publik Shqiptar. Pas vendosjes se transmetuesve ne Kodrën e Zgrobonjës në Poliçan, në Bogovë dhe në Vërzhezhë të Skraparit, të gjithë banorët e kësaj zone, do …

Më shumë

Sulmet kibernetike, SHBA sanksione disa kompanive ruse

Sulmet kibernetike, SHBA sanksione disa kompanive ruse

Departamenti Amerikan i Thesarit ka sanksionuar 3 individë dhe 5 kompani ruse, të akuzuara se kanë bashkëpunuar me shërbimet sekrete ruse për të kryer sulme kibernetike ndaj Shteteve të Bashkuara. Në një deklaratë për shtyp, sekretari Steven Mnuchin ka bërë me dije se administrata do të vazhdojë të godasë aktorët …

Më shumë

RTSH ndez në Shkodër stacionet e reja DVB T2

RTSH ndez në Shkodër stacionet e reja DVB T2

Prej kohësh Radio Televizioni Shqiptar është përfshirë në një proces transformimi rrënjësor në fushën e teknologjisë së transmetimeve dhe programeve që ofron për publikun. Përgjatë muajve të fundit, falë investimeve të kryera në shumë zona të vendit, vendin e transmetimeve analoge e kanë zënë transmetimet digjitale, duke hedhur hapa të …

Më shumë