KRYEFAQJA » LAJME » Teknologji/Shkencë (Faqe 2)

Teknologji/Shkencë

“Apple” me risi: “iTunes” shpërbëhet në disa aplikacione të reja

Kompania “Apple” ka njoftuar se “iTunes” do të zëvendësohet nga “Apple Music”, “Apple Podcasts” dhe “Apple TV”. Ka pasur spekulime se gjiganti teknologjik po planifikonte mbylljen e shërbimit muzikor që kishte lançuar në vitin 2001. Kompania po ashtu ka bërë të ditur edhe një numër masash të reja për privatësinë, …

Më shumë

Teknologji japoneze për hartat digjitale topografike në Tiranë dhe Durrës

Teknologji japoneze për hartat digjitale topografike në Tiranë dhe Durrës

Shqipëria ka krijuar për herë të parë hartat digjitale topografike të standardeve bashkëkohore, që i vijnë në mbështetje zhvillimit të qëndrueshëm dhe afatgjatë sektorëve ekonomiko-socialë të vendit. Që nga viti 2017, qeveria shqiptare në bashkëpunim me qeverinë e Japonisë, përmes Agjencisë Japoneze të Bashkëpunimit Ndërkombëtar (JICA), mbështesin Autoritetin Shtetëror për …

Më shumë

Raporti i OKB-së për dëmet e shkaktuara në ekosistem, nga vetë ne, njerëzit

Raporti i OKB-së për dëmet e shkaktuara në ekosistem, nga vetë ne, njerëzit

Një milion specie rrezikojnë aktualisht zhdukjen, për shkak të ndikimit shkatërrues të njeriut tek natyra. Sipas një raporti të publikuar së fundmi nga Kombet e Bashkuara, natyra po degradon me një shpejtësi që nuk është parë kurrë më parë, dhe shkaku kryesor për këtë është nevoja jonë për më shumë …

Më shumë

Ish-Drejtori i Përgjithshëm i Kompanisë Volkswagen, nën akuza për mashtrim

Ish-Drejtori i Përgjithshëm i Kompanisë Volkswagen, nën akuza për mashtrim

Ish-Drejtori i Përgjithshëm i Kompanisë Volkswagen, është përfshirë në një proces gjyqësor pasi akozohet për mashtrim. Gjykata gjermane përshpjetoi të hënën procedurat drejt një procesi gjyqësor për “dieselgate”, me akuzën për mashtrim të ish-drejtorit të përgjithshëm të Volkswagenit për fshehje të falsifikimit të miliona makina diesel për t’u dukur më …

Më shumë

BE, plan pë të rritur sigurinë në rrjetet 5G

BE, plan pë të rritur sigurinë në rrjetet 5G

Komisioni Europian prezantoi sot një qasje europiane, për të rritur sigurinë në zhvillimin e teknologjisë 5G në BE, si edhe për t’iu përgjigjur shqetësimeve të lidhura me sipërmarrjet kineze, si “Huawei”, e akuzuar nga Uashingtoni për spiunazh në mënyrë që të gjenerojë përfitime për Pekinin. Plani i Brukselit nuk synon …

Më shumë